| andreeutzsa a întrebat:

Ce este o prietenie? dar o relatie?

Răspuns Câştigător
| Rooooooooooxi a răspuns:

O vasta definitie a prietenie din dictionar suna cam asatongueRIETENÍE, prietenii, s. f. Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atasament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune.
ei bine ce inseamna acest cuvant plin de mister?
pentru mine prietenia nu poate fi pusa pe hartie si nu exista o definitie care sa exprime ce inseamna aceasta.o prietenie inseamna o legatura puternica ce o simti de la prima privire si care poate fi neinchipuita.este o fapta care incalca toate legile si care se departeaza de toti si de toate, prietenia reprezinta o bucata rupta dintr-un intreg.nu te poti naste fara prietenie, nu poti trai fara ea, si nu poti mur far ea.este ca si aerul, nepretuita.ea costa mai mult decat orice diamant mai scump de pe lume, mai mult decat averile bogatilor.este echivalenta cu iubierea de mama
intr-o relatie iti trebuie iubire. cat despre iubire,iubirea nu inseamna numai mii de fluturasi din burtica ta care asteapta sa iasa afara, inseamna dragoste, sentimente si pentru a o duce la capat iti trebuie si suferinta.nimic fara suferinta si durere nu poate fi facut. iubirea este ca un medicament,este elicsirul vital, izvorul tineretii, al puteri si al energiei pentru fiecare om.cineva spune ca:"Iubirea este un fum facut din arborii suspinelor. Purificata, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburata, este o mare hranita cu lacrimile celor ce se îndragesc. Si încă ce mai e? E nebunia cea mai inteleapta, fierea ce inabusa, dulceata ce ne mantuie", si are dreptate. iubirea este ca o floare de nu-ma-uita asezata pe inima asa ca atunci cand iubesti stii sa ierti.
ambele lucruri spun multe si nu iti pot insira acum toate lucrurile ce cred ca sunt de ajuns pentru a da o semnificatie acestor cuvinte. ele sunt pline de tandrete si de delicatete dar cum am mai spus fara suferinta nu poti ajunge unde vrei...

3 răspunsuri:
| andreeutzsa explică:

Foarte frumos roxu dar sa mai astept comuri si apoi dau panblica:p

| GrellSutcliff a răspuns:

O prietenie intre 2 persoane decurge asa: cele 2 pers. trebuie:sa se respecte, sa se iubeasca( fratzeshte, nu altfellaughing ), sa aiba lucruri in comun, sa se inteleaga bine, sa nu se certe, sa nu se bata etc...
Iar o relatzie intre 2 persoane(un baiat si o fata) trebuie sa decurga asa: sa se tina de mana, sa se sarute, sa se alinte, etc.
cam asa sta treaba cu prietenia si cu relatzia [fundita?]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta n-ar fi trebuit pusa la T/A? laughing lol...cati ani ai?!