| Joker3134 a întrebat:

Ce este tulburarea interpretabila? Este cumva Tulburarea de personalitate paranoidă? E tot aia?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu exista sa diagnosic in lista de diagnostice. Ti-a zis asa el, pe reteta ce scrie?

Răspuns utilizator avertizat
| eckblume a răspuns (pentru Joker3134):

Https://www.researchgate.net/......iferential -》interpretativitatea e caracteristica pentru mai multe tulburari, dar "tulburare interpretativa" nu este. Ia sa-l intrebi cand te mai duci sa-ti explice ce-i cu tulburarea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu am auzit de asa ceva tulb interpetativa, probabil ca a dat o denumire aiurea sa nu stii ce ai, poate vroia sa zica ca dai sens realitatii dupa alte criterii decat cele reale, adica intepretezi altfel chestiile, nu stiu ce sa zic.

| eckblume a răspuns:

Nu exista conceptul de tulburare interpretabila. Nu gasesti asta nici in ICD-10, nici in DSM-5.
Printre caracteristicile tulburarii paranoide se numara suspiciozitatea, tendinta de a interpreta constant gesturile/actiunile/vorbele celorlalti.

Răspuns utilizator avertizat