| anonim_4396 a întrebat:

Ce extremități ale evreilor cunoașteți?
Îmi amintesc ca văzusem un clip in care am văzut cum păzesc cu strictețe evreii Sabatul. Lifturile in zilele de sâmbătă funcționează in felul următor. happy
Gen, urca pana la ultimul etaj fără a fi nevoie sa se apese vreun buton si se oprește la fiecare etaj rolling on the floor la fel si la coborâre rolling on the floor

E de admirat, dar ma întreb;
De unde ideile astea?
Daca si asta e munca, atunci dă-o încolo. rolling on the floor

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Nu aprind lumina, nu conduc masina, nu fac cumparaturi, nu scriu, nu aprind focul. Sunt mai multe activitati interzise dar unele nu mai sunt valabile azi. ( arat, semanat, tors lana). In general orice activitate considerata munca sau care necesita efort fizic.
Ti le-am prezentat pe cele care mie mi se par hilare.
Shalom