| DracuIa a întrebat:

Ce fac centrele de colectare de fier vechi, cu fierul? Il topesc sau?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă te referi la centrele autorizate de colectare, îl vând combinatelor siderurgice, din țară (dacă mai avem), sau din alte țări.
Cei care caută fier prin cartiere sunt intermediari care cumpără cu preț mai mic, sortează și apoi vând centrelor de colectare care oferă preț bun.
De exemplu dacă fac rost de o mașină veche, demontează chiulasa, radiatorul, catalizatorul și jantele de aluminiu, pentru că au preț mai mare separat, fiind din metale mai scumpe.

| SilentRain a răspuns:

Îl vând, îl fac banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut dracula, eu spre exemplu daca colectez pc-uri vechi, le iau si le restaurez si fac colectie ca sa le duc la muzeu, daca gasesc TV-uri vechi la fel le restaurez si le tin pentru a nle duce la muzeu caci peste un tim vor costa zeci de mii de lei, masinile de spalat daca le gasesc le iau corpusul si le duc la vier vechi. La fel cu microundele.
Sper ca ai inteles ceva din ce am zis!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Salut dracula, daca colectez fier vechi care nu il folosesc il duc la fier vechi. Simplu ca buna ziua happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Da, am citit-o, cei care colecteaza fierul vechi il topesc sau il duc la fier vechi ca sa faca bani.

| Hehehehehe123 a răspuns:

Il topesc ca sa daca altceva cu el presupun