| Joker3134 a întrebat:

Ce face un inginer alimentar?

26 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Supravegheaza respectarea calitatii pe intreg procesul de tehnologic si propune masuri de imbunatatire a calitatii ori de cate ori este necesar.
Organizeaza fluxul de productie si programarea cantitatilor de materii prime in functie de capacitatea optima de prelucrare, a spatiilor de depozitare si a cererii si ofertei
Fundamenteaza necesarul de aprovizionat in functie de programele de productie, de solicitarile sectoarelor de productive si a compartimentelor functionale
Intocmeste documentatia necesara activitatilor in domeniul calitatii ISO si HACCP.
Monitorizeaza zilnic starea de curatenie a utilajelor si comunica maistrului sau sefului de tura eventualele nereguli pentru a lua masuri de remediere atunci cand este cazul.
Stabileste necesarul zilnic de materii prime, materiale si urmareste aprovizionarea sectiei cu acestea.
Solicita fise tehnice ale produselor de la furnizori
Impune furnizorilor conditii de transport
Verifica corelatia dintre planul zilnic si productia realizata, iar in cazul in care apar abateri il informeaza pe superiorul ierarhic.
Verifica zilnic intocmirea documentelor de evidenta primara de catre maistri si centralizarea acestora in raportul de productie.
Intocmeste si afiseaza procedurile / retetele si instructiunile de fabricatie pentru fiecare tip de produs si raspunde de actualizarea lor in conformitate cu modificarea parametrilor de calitate a materiei prime.

diar câteva dar mai sunt. Te reorientezi?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

"Joker3134 explică : Ce facultate ii trebuie pentru asta?"

inginerului alimentar?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Te-am intrebat dacă te reorientezi, de ce nu răspunzi... păi e frumos ce faci?

| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Păi să ne gândim impreună:

oare ce facultate-i trebuie inginerului alimentar să devină inginer alimentar?

tu ce părere ai? că pe mine mă depășește chestiunea asta

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Spuneai că ești student?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu suntem nici surori nici frați!

dar ciudat: un student la tcm de ce e atât de insistent de meserii ca: inginer alimentar, jandarm, polițist, judecător, secretar/ă,... și alte "ț" domenii aiurea, fără nici o legătură intre ele?

ei, care-i șpilul?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Atâta curiozitate nu "interferează" cu materia pe care se presupune că o studiezi ca student?

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Ei, nu-mi răspunzi?

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Trebuia să-l întrebi ce înseamnă "tcm".winking

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Deh, și alte "ț" domenii ...aiurea

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru sierra1):

Pai si e mult de munca?

| sierra1 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Unde nu e de muncă nu e nici plată (in linii mari). Asta vrei?

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru sierra1):

Asta vrea draga mea Sierra, ca sa demontez ideea asta politia locala stii ce salariu iau si fac munca grea?

| sierra1 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Nu e nu-știu-ce-mare-scofală, uite și tu aici un exemplu

https://politialocalabrasov.ro/informatii-publice/drepturi-salariale/

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru sierra1):

Pai si vezi salariu bun si job usor? mai exista si politia animalelor si economica acolo ce faci?

| sierra1 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

"salariu bun si job usor?" - trebuie să compensezi prin ceva. De exemplu prin calitățile profesionale excepționale...sau altceva

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru sierra1):

Da,aici nu neg gen prinzi programator sa lucrezi cateva ore dim cele8 h dar ai nevoie de pregatire sau psihiatru iar la fel nu e greu dar ai nevoie de pregatire numai ca! numai ca exista si politia locala si jean jean jandarmeria unde nu ai nevoie de prea multe "calitati".

| sierra1 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Spuneam: "...sau altceva"

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adica asta?
"Inginer alimentație publică – persoană ce asigură accesul la alimentația publică în conformitate cu standardele prestabilite de industria alimentară. Această persoană valorifică resurselor agroturistice și monitorizează siguranța alimentară."

Sursa: http://www.carieramea.com/inginer-alimentatie-publica/

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Stai sa dau un telefon si sa intreb