| StiCS a întrebat:

Ce fragment dintr-o poveste se potriveste cu proverbul " Vorba dulce mult aduce "?

1 răspuns:
| PokemonPew a răspuns:

Budău Marcel Daniel Comunicare şi relaţii publice Anul I, Grupa A Referat Introduceren teoria comunicării ȋ "VORBA DULCE, MULT ADUCE" Aceste cuvinte apartin scriitorului Anton Pann, scriitor, poet, compozitor si profesor de muzica religioasa, folclorist, literat si publicist de origine aromana. Dintre scrierile sale mai notabile fac parte "Fabule si istorioare" (1841), "Poezii populare si Calendare" (1846), "Povestea vorbei" (1847) din aceasta facand parte si citatul folosit in aceasta lucrare, "Povestile lui Nastratin Hogea" (1853). Cel mai cunoscut lucru care il face pe Anton Pann celebru este faptulca acesta a compus muzica imnului nostru national si care la momentul acela a fost un adevarat "discurs" musical ce a insufletit generatia de la 1848 cat si generatia mai recenta a revolutiei din decembrie 1989. "Vorba dulce, mult aduce" este probabil printre cele mai cunoscute proverbe romanesti, cu care, fara indoiala, am facut cunostinta in clasele primare si care a servit ca subiect pentru multe din compunerile acelei perioade a educatiei noastre. La varsta compunerilor cu aceasta tema ne era, probabil, foarte usor sa spunem ca daca vorbim frumos, atent si folosim un ton respectuos vom avea numai de castigat in viata, si cu asta se cam incheia compunerea noastra. Astazi adaptand proverbul, la felul cum a evoluat stiinta comunicarii, l-am putea traduce in forma " O comunicare eficienta si corespunzatoare este cheia succesului". Comunicarea eficienta consta in faptul ca mesajul (vorba) transmis atat la nivel individual catre un singur partener de discutie, cat si la nivel de masa catre publicul larg, trebuie sa-si atinga scopul si astfel sa avem castig de cauza iar rezultatul sa fie cel asteptat. Atunci cand incepem o discutie, dezbatere sau chiar si o cearta trebuie sa fim pregatiti pentru a ne sustine "cauza" cu argumente puternice si clare pentru a nu ne pune oponentul in pozitia de a ne "bate cu propriile noastre arme". Angajarea in discutii cu argumente slabe sau improvizate ne pun in situatia ca oponentul sa se foloseasca de acestea dand in vileag slabiciunea si slaba