NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce frumos a nins! Şi parcă deja miroase a iarnă, a copilărie, a brad, a portocale, a haine ude, a bucurie, a poveşti în faţa focului...
A nins şi la voi? Vouă a ce miroase prima zăpadă?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Si totusi, dupa ce momentul euforic trece, realizezi ca ninge de peste 35 de ore viscolit, dai la lopata sa eliberezi drumul, nu ti se deschide poarta, s-au intepenit nu stiu ce balamale, ai oameni inzapeziti in vama la Nadlac si-acus li se ispraveste combustibilul, ramai fara tigari si magazinul de langa tine nu-i deschis fix azi! trebuie sa-ti duci plodul la meditatii la mate fix in coltul celalalt al unui oras paralizat, nu-ti mai miroase nici a copilarie, nici a portocale, nici a 2012, nici a Europa, te trezesti aruncat in timp si ti se spune:"Descurca-te sau mori!"

192 răspunsuri:
| MrSoapte a răspuns:

Bucurestean fiind, va spun acum a ce miroase prima zapada! Miroase a masina imposibil de scos din parcare, bara fata sparta (ca in fiecare iarna din cauza ca e prea joasa), aglomeratie in trafic, aglomeratie in marketuri, drumuri intepenite...si uneori, a vin fiert! laughing)

| IncorrectUsername a răspuns:

La mine a nins, mie imi miroase prima zapada a o iarna grea...

| tpuforyou a răspuns:

La Pitesti nu a nins! (

| CristiSeeker a răspuns:

Din fericire, nu. Prima zapada miroase a namol, efort, transpiratie, sosete ude si piele crapata.
Singurul lucru care ma amuza sunt oamenii care se duc cu miile sa vada cum se aprind luminile in oras; e absolut hilar.
Sper doar sa nu mai iau in brate asfaltul anul acesta.
Urasc iarna si urasc zapada sad si de abia astept sa vina iar vara si sa beau o bere rece la 40 de grade.

| Sănduțța a răspuns:

Heyhappy Si mie imi place cand ninge...La noi acum a inceput sa ninga + locuiesc in Chisinau...Foarte frumos, mie imi miroase a mosi cu cadouri, bulgari, oameni de zapada.Un anotimp extraordinar)

| AndutzzaAnduu a răspuns:

In Sibiu a nins.
Vreau vremurile alea calduroase.

| ana5 a răspuns:

La Buzau nu a nins!

| Answer17 a răspuns:

La mine ninge de "rupe" laughing deja are cam 5 cm big grin este super, am auzit la tv ca este cod galben de ninsori big grin

| amuzanta a răspuns:

Si a nisns si aici in bicaz, miroase a curat de la zapada

| dragoilidia a răspuns:

Da a nins foarte frumos, cu fulgi mari si luciosi.mie sincer imi miroase prima zapada a bucurie, dragoste, suspans si veselie.magia ierni nu se poate descrie pentru mine este un mister. sper ca te-am ajutat.

| NOname explică (pentru dragoilidia):

Http://youtu.be/Mdzl-8savtM
Ai fost la săniuş?

| dragoilidia a răspuns (pentru NOname):

Da am fost si mama ce aluneca la vale.e zapada peste tot! e iarna si iarna e frumos dar prea geros.

| ImiPlacToate a răspuns:

Nu,a nins, O zi buna

| silvipisicutza a răspuns:

In ialomita nu a nins inc, dar cica se astepta nisori in noaptea asta. Oricum, aici prima zapada miroase mereu a cozonaci si covrigi, pt.ca e o traditie ca bunicile sa se apuce de pregatit mancarea de craciun odata cu prima ninsoare.

| asclepius a răspuns:

La Galati exact acu incepe sa ninga :X ce frumos cade smug

| Justrollin a răspuns:

Nu mancati zapada galbina!

| deyutza135 a răspuns:

La Galati nu a nins crying

| cezar9999 a răspuns (pentru deyutza135):

Stai fara grij o sa ninga

| gsjsjjs a răspuns:

La Constanta nu a nins. din pacate happy

| Elizabethe a răspuns:

Buna!
La mine a nins! Mie prima zapada imi miroase a portocale!

| Louuder98 a răspuns:

La mine nu a nins inca, dar defiecare data, la prima ninsoare simt sentimenul de parca m-am intors in timp si sunt iar mica, si ma dau cu sania pe partie.
Mirosul de ciocolata calda si portocale a craciunului, si de revelion sampania care pocneste (si nu mai gasesti capacul laughing ).
Inca tin minte bataile cu zapada si mozoalele din copilarie puppy dog eyes laughing

| Louuder98 a răspuns:

Cu cine te certi ma?laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Louuder98 a răspuns (pentru Andrei2000454):

Zicea la meteo, dar in Iasi nu o nins, decat o fulguit putin in noaptea de Mos Nicolae...

Răspuns utilizator avertizat
| Wolfyye a răspuns:

La Iasi a nins Joi tongue

| yonutz63991 a răspuns:

La Slatina (Olt) a nins

| LiviuTPU99 a răspuns:

Miros de fericire, de bucurie sunt lucruri pe care mai nou le simti o data pe an.

| BloomyxD a răspuns:

Nu a nins... e doar lapoviţă şi vânt.

| lusinda99 a răspuns:

La noi nu a nins crying

| NOname explică (pentru lusinda99):

Bucură-te, mai ai timp să fii înzăpezită în casă.

| cristinicamititica a răspuns:

La Suceva ninnge ca in povesti de azi noapte. e superb. a, si imi miroase a cadourilaughing))

| ciprianjurje a răspuns:

Da la Bucuresti a nins si nu se mai opreste la mine miroase a vacanta si a suspendarea orelor laughing

| tania_5982 a răspuns (pentru ciprianjurje):

As vrea eu! Cine stie, poate in loc de 3 saptamani de vacanta avem vreo 4!

| ciprianjurje a răspuns (pentru tania_5982):

Adevarat... ce mi-as dori! happy

| BlueButterfly1970 a răspuns:

A nins la Timisoara! Zapada e jumatate de metru aproape si e foarte frumos. Miroase a ceva.e Craciunul, Revelul cu prietenii!

| Gyganzie a răspuns:

Nici La Baia Mare (Maramures) nu a NINS.

| happyeveryday a răspuns (pentru Gyganzie):

Va ninge asta seara si maine toata ziua!laughing

| MEandTHEWORLD a răspuns:

Dar poate ea nu e de unde esti uh

| CristinaTaranu a răspuns:

Nu a nins, dar atunci cand a nins acum cateva zile am simtit mirosul de brad, desi era plina strada.Imi aduc aminte de rugile fierbinti aduse lui Dumnezeu de a ninge si satisfactia de a vedea ca asta chiar se intampla.
De asemenea nu as putea uita niciodata, acele zile care veneau insotite cu zapade, de mersul cu colindul in casele oamenilor, mai mult de distractie si din dorinta de a fi cu prietenii inainte de a primi cadourile.
De asta imi aminteste zapada, dar mirosul care m-a izbit a fost cel al bradului.Si ce-am facut? ..am venit acasa si mi-am pus la fiert vin ...si astfel am simtit miros de vin fiert cu scortisoara ...si asa am intrat in "magia" sarbatorilor de iarna.