| AvalohAlyn a întrebat:

Ce gen de carti si filme preferati?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Îmi plac acele filme cu accente psihologice sau filozofice, și nu numai,ideea e să transmită ceva mai special,mai iesit din comun,să-ți pună puțin mintea în mișcare. Îți dau niște exemple concrete : Trance,Limitless, Donie Darko,Cloud Atlas,Mr. Nobody,The fountain,Crash,Memento,Inception și lista poate continua. De asemenea,mai îmi plac dramele negre,dacă le pot spune așa,adică opusul dramelor siropoase ca de exemplu : The boy in striped pyjamas, The Curious Case of Benjamin Button, The Pianist, Never let me go, 7 pounds.
Îmi plac cărțile ce îmi captează atenția, nu-mi plac cele monotone sau cu subiect actual, mă plictisesc. De asemenea, nu-mi plac cărțile românești, cu unele excepții.

13 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Imi plac foarte mult cartile istorice si cele care au drama si actiune...iar uneori mai citesc SF, dar destul de rar.
Si legat de filme... in top sunt filmele istorice (+documentare), apoi urmeaza dramele, comediile, thriller si cele psihologice.

| Doub a răspuns:

Istorice,psihologice,drama,mister,realiste,comedie,thrillere si foarte rar sf.

| AvalohAlyn explică (pentru Doub):

Merci.Iar carti?

| Doub a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Paaai dragoste,razboi(istorie), religie, mister, psihologic, drama si cum spuneam foarte rar sf-uri.Cu placere!happy

| Morrígu a răspuns:

Sci-fi, psihologie, filosofie.

| vladv26 a răspuns:

Filmele imi plac horror si actiune. thrillere si comedie. iar cartile nu prea imi plac

| jrockfreak a răspuns:

Mie îmi plac mult filmele vechi, noir. Astea noi sunt fie prea comerciale, fie prea complicate. Cele vechi sunt simple, dar cu esență. Îmi mai plac și filmele bazate pe o poveste reală. La cărți, o perioadă citeam doar autori străini, câțiva mari clasici, dar de un an/doi am început și cu romanele românești care m-au surprins plăcut, cum ar fi Preda sau Eliade.

| pisicuta123456789 a răspuns:

Eu prefer genul de filme *divertisment*, iar de carti *dragoste, istorice, schite, nuvele etc. cam orice*
ps. filsofice

| aXandra a răspuns:

Cărțile SF, filmele de acțiune.

| AnarchyUK a răspuns:

Pentru ambele sunt valabile următoarele genuri: psihologic, dramă, thriller, uneori romantic.
Cred de asemenea că unele dintre cele mai bune cărți/filme sunt bazate pe unul sau mai multe din genurile enumerate.

| HalloweenSamy a răspuns:

Carti mister; politiste; psihologice si filme horror; drama si psihologice

| Nicol1D a răspuns:

Mie imi plac foarte mult cartiile care au mister, drama, cele sf si cele clasice.La filme sunt mai pretentioasa.Cel mai mult imi plac filmele de actiune,ex:Fast and Furios, The huger games, mortal instruments, etc, imi mai plac filmele de fantezie dar si cele psiholgice

| TransformersPrime a răspuns:

Eu prefar filmele de: actiune, comedie, suspans.
Si cel mai mult imi place filmul Transformers e cel mai tare