| justme_9224 a întrebat:

Ce importanta au cartile? Sau mai bine zis de ce sunt importante?

25 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mai pe romaneste: Ca sa nu fii prost/a.

kratos
| kratos a răspuns:

Pentru ca ne imbogatesc cultura si ca ne fac pe unii dintre noi sa evadam din lumea asta.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Iti dezvolti vocabularul, afli lucruri noi, iti imbogatesti imaginatia, iti poti imaginaca esti in diferite locuri sau ca ai parte de diferite aventuri.

| Emeraude a răspuns:

Cum adica ce importanta au cartile? Pai toate importantele. Te ajuta in sensul ca-ti imbogateste cultura generala, iti construiesti un limbaj, descoperi oameni si ajungi sa-i indragesti sau chiar sa-i iubesti fara sa stii cum arata sau daca exista intr-adevar, iti dezvolti imaginatia, simtul frumosului, iubirea pentru arta, te detasezi de viata de zi cu zi, practic intri intr-un univers paralel... Eu niciodata n-am fost de acord cu lecturile pe care ni le dadeau profii la scoala de citit (obligatoriu) laughing...nu stiu, parca nu le simteam, nu ramaneam cu nimic in urma rasfoirii lor. E mult mai bine cand citesti o carte din propie initiativa, iti doresti s-o recitesti non-stop pentru ca te captiveaza, traiesti aceleasi sentimente cu personajul. Nu stiu exact. Cartea e o opera de arta. Nu are vreo importanta in mod special. Le combina pe toate. happy

| cioko19 a răspuns:

Buna!
Afli lucruri noi, e o sursa de informatie, cum zice si @Kratos, iti imbogateste cultura.

Bafta!

| PauLa.M a răspuns:

Iti ofera o imaginatie mult mai bogata... un limbaj adecvat.si ai ocaiza sa afli unele lucruri pe care probabil nu ai de unde sa le stii din viata de zi cu zi tongue

| emi a răspuns:

Sunt absolut de acord cu kratos ne imbogatesc cunostintele prin detaliile cele pot da sau informatii, dar mai ales pe langa faptul ca-ti poate da o scapare de realitate, cred ca imbogateste enorm vocabularul oricui.
Eu de exemplu le citesc intr-o limba straina, si m-au ajutat extraordinar de mult in a invata mult mai repede limba respectiva.

| cîrne a răspuns:

Parafrazandu-l pe hagi(care vb despre scoala):sunt si ele bune la ceva... nu prea stia nici el la ce, dar daca asa zice lumea...

| cesege a răspuns:

Am citit mereu cu multa placere. Fac parte din generatia care citea mult.Imi crestea inima cand citeam:ma simteam importanta.Credeam ca asa pot sa invat mai bine despre lumea asta mare, si sa stiti, chiar asa era.Citind cu placere, retineam multe, fara efort sau fara constrangere.Si in viata, in diferite situatii, tot ce am citit m-a ajutat, chiar daca numai ca am stiut sa vorbesc, sa pun problema, sau sa inteleg pe cei cu care am venit in contact! Si acum citesc cu placere, dar nu mai am timp atat cat mi-as dori! Lumea este frumoasa si multi oameni de geniu au trait in diferite colturi ale lumii! Imi place sa stiu si eu despre ei! Sau imi place sa calatoresc-in imaginatie-in diverse locuri, citind carti de calatorie, sau ma imaginez o zana buna, salvand domnite si luptandu-ma cu raul, daca citesc carti cu capa si spada, Cartile de aventuri si de dragoste imi plac cel mai mult.Si cele politiste, pentru ca imi pun mintea la contributie!

| adela22 a răspuns:

Importanta pe care o au cartiile este foarte mare pentru ca ne ajuta sa aflam mai multe despre multe lucruri din lumea asta.

Depinde la ce fel de carti te referi?

fiecare carte are o anumita importanta... un film este bazat intodeauna pe o carte scrisa in prealabil...insa de cartile sunt mult mai cuprinzatoare si pline de detalii pe care filmul nu le are.
Am vazut o multime de filme bazate pe o anumita carte dupa care a fost facut dar in carte era fiecare idee dezvoltate in detalii precise... exemplu:in carte..."ea isi mirosea parul crezand ca asta il face pe el sa se indeparteze de ea"...detaliu ce in film nu a fost descris la fel...deci...ai inteles ideea?

Raspunde-mi la ce fel de carti te referi si o sa iti dau un raspuns mai precis.

pupici:*

| Aly_8868 a răspuns:

Buna
Cartile au importanta ne a ne imbogati cultura generala si vocabularul.Sunt importante pentru ca aflam lucruri noi de exemplu am citit o carte mai de mult se numea "Broasca onesta"
si de atunci am devenit mai onestabig grin. Sper sa te ajute ce ti-am spus.

| justme_9224 explică:

Ma referem la toate cartile! si de ce este bine sa le citestibig grin
mersi mult celor care au raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ne inbogatesc vocabularul, ne cultiva si faciliteaza comunicarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile sunt foarte diferite de la basm la poezie de la roman la nuvela dar toate ne sunt foarte mult de folos. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baa nu ma intereseaza eu am doar un simplu ref

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile ne ajuta sa fim mai culti, sa nu fim pristi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile care iti promit succesul. Citeste azi in ziarul Adevarul http://www.adevarul.ro/......57668.html

| thambor a răspuns:

Cartile sunt lipsite de importanta in sec 21.Acum poti sa te duci la computer si sa afli orice in loc sa citesti 500 de randuri sa afli un detaliu.Cartile erau importante in trecut dar acum toti copii le vad exact ca si o obligatie.Majoritatea dirigintilor sau profesorilor te obliga sa le citesti dar eu tot nu inteleg de ce si am ajuns la conclizia ca cei care te obliga sa citesti o carte sunt niste nesimtiti neadaptati in sec 21

| ramsess92 a răspuns:

Unele nu au nici o valoare, nici o importanta, citeste doar carti care iti folosesc la ceva nu toate porcariile, au aparut multe carti scrise de autori care nu au nici un pic de hazdin o mie de carti daca mai gasesti 2 3 bune, si raspunsul la intrebarea ta este ca o carte poate sa te ajute sau sa te tampeasca, de ex o carte de invatare a unei limbi straine te ajuta, dar o carte despre cum sa castigi la loto no sa te ajute happy

| ka7 a răspuns:

Pentru ca te formeaza ca OM.

| mih12345 a răspuns:

Sa te desteptilaughing

| Alexandru_Stoian_1977 a răspuns:

Iti imbogateste cultura, afli lucruri noi

| Visan_LarisaCosty_1971 a răspuns:

Cartile sunt importate, deoarece fara ele nu poti sa traiesti. Ele sunt rolul in viata de zi cu zi. Ne dezvolta vocabularul, Daca n-am citi nu am sti mai nimic. Sper sa te ajute.

| DenyssaAdryana a răspuns:

O carte este singurul loc in care poti axamina un gand plapand fara sa il distrugi,sau poti axplora o idee controversata fara sa iti fie teama ca iti va exploda in fata-unul din cele cateva refugii unde mintea unei persoane poate avea parte atat de provocate,cat si de intimitate. Cartea mai este importanta pentru: informatzii, invatatura, franirea sufletului cu o poezie/poveste