| TamplaruAnisoara a întrebat:

Ce înseamnă "a fi de vita nobilă"? Se referă și la om sau doar la specii de animale sau la soiuri de plante și pomi fructiferi?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se referă la ambele, contextul decide

| VoidEternal a răspuns:

De obicei se referă doar la oameni. Adică cei din aristocrație, "cu sânge albastru".

Pentru animale se folosește de obicei "de rasa" și pentru plante, pomi etc, "de soi".

| LordCristobal a răspuns:

La oameni se refera, de obicei aceasta expresie face referie la oamenii care fac parte din familiile regale.
Dar mai face referire si la oamenii care atrag atentia intr-un mod deosebit adica cei care se imbraca bine, cei care sunt sarmanti si care sunt foarte desptepti.