| cristianosm a întrebat:

Ce inseamna "a fi de vita nobila"?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Pentru oameni, ca ai sange albastru
ca, te tragi din regi sau cel putin nobili

pentru restul (mancare, vinuri, animale, cai, vaci, etc.) ca provin din surse recunoscute ca valoarea lor mare sau foarte mare

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La fel ca un vin bun se spune că provine din viță nobilă și despre unii oameni se poate spune că se "trag" (provin) din familii nobile, (cu sânge albastru, aristocrate, încoronate)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ca te tragi din neam de regi.

| gabriielaaa a răspuns:

Adica provi dintr-o familie de oamei iportati cu renume cum ar fi casa regala un baron contesa ducesa.

| corolav a răspuns (pentru gabriielaaa):

Dacă nu scriai filozoafă rămîneai!