| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă "a fi dulce"?
Știți că unii fac complimente de genul copiilor și femeilor și le zic "Ce dulce ești", sau de un copil "Ce dulce e".

Răspuns Câştigător
| Valkyrie95 a răspuns:

Simtim asta fata de persoane sau alte fiinte care consideram ca au un aspect dragalas, cum sunt copiii si femeile.
O alta exprimare pe care o folosim tot in acelasi context este " imi vine sa te mananc" (de dulce ce esti).
Evident ca nu ai manca persoana la propriuwinking.Se pare ca e un mecanism de reglare a emotiilor de care sufera majoritatea populatiei si poarta denumirea de "cute aggression" ( s-au facut studii in sensul asta).

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Dulce adica frumusica sau frumusel, asta inseamna.

| Celcestietot a răspuns:

A fi scump, logic.

| wildthing a răspuns:

Cand ii spunem unei femei ca "e dulce", in traducere ar inseamna ca ne-ar placea foarte mult sa o..."eat her out".winking

| DonEduardo a răspuns:

Insemna ca e dragut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In comparatie cu omul amar, sa-ti dau un exemplu:imganfat=iti face scarba(dezgust)
Acum, gandeste-te la omul dulce si iti dai seama ce inseamna happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simpatic, drăguț, în prezența căruia ți-e drag să stai sau pe care ți-e drag să îl privești.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drăguțel, scump

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://youtu.be/QrAzlawNAIU

| literallythesamebruh a răspuns:

Dulce; aici poate însemna momentele în care îi vorbești unei persoane cu niste cuvinte care o ating grav la inimă și îi dau o stare de simpatie ridicată față de tine. Sau atunci când ești mai "drăguț" așa.

| Green66 a răspuns:

Te rog sa încetezi cu dulcegăriile că "dai in diabet". straight face

| Marius2001Pop a răspuns:

Un copil dragut, cu bun simt, un "scumpicel".

| adi32creeaza a răspuns:

Despre ființe, în opoziție cu aspru, nesuferit) Plăcut (la înfățișare sau în atitudine), simpatic (în felul de a fi), drăguț, drăgălaș, delicat, blînd

https://www.qdictionar.com/definitie-dex/dulce.php

| diabetzaharat a răspuns:

Personal am auzit vorba asta mai mult adresata persoanelor care fac gesturi tandre.