| bossgm a întrebat:

Ce inseamna boss? plzzz dau funda la cele adevarate!

Răspuns Câştigător
| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Nume dat supraveghetorilor sau șefilor dintr-o întreprindere în S.U.A.; (p. ext.) șeful unui partid politic, al unui grup electoral. [Pl. boși. / < engl. boss – stăpân].

9 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Sef.
*-*

| KristalPop a răspuns:

Bos (cu un singur S, în latină) înseamnă bou. Iar BOSS înseamnă patron, stăpân, şef.

| fadnox a răspuns:

Cum dai funda la 'cele adevarate' daca nu stii ce inseamna?
bos (nu bosssssssss) inseamna sef
da' exista si dictionare...

| duuh a răspuns:

Http://i.imgur.com/wLD3l0F.png
Deja ma doare capul cand vad intrebari retardate cum e asta.

| bossgm explică (pentru duuh):

Tu mai bine nu mai raspunzi

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Boss in engleza si in romana inseamna Sef happy

| SovietMarshalPeter a răspuns:

Nume dat de obicei sefilor dintr-o companie din USA, sau limbaj de strada cum ar fi like a boss.

| llljk a răspuns:

Cuvîntul (boss) este în limba Engleză şi se traduce (şefu) în romînă.

| eu12Emi12TU a răspuns:

Boss in 2016=boschetar oficial scos din societate
Pentru cei care corbesc invechit șef