| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna exercitii cu expresii la matematica? va roog sa ma ajutati:* dau funda.

2 răspunsuri:
| Adelina16 a răspuns:

Expresii la matematica inseamna, de exemplu, rezolvarea unei probleme printr-un exercitiu...Inseamna sa iei toate datele problemei, sa le combini cu parenteze rotunde (daca de exemplu ai o adunare care trebuie sa o faci intai si apoi o inmultire, atunci folosesti paranteza, caci daca nu, trebuie sa faci inmultirea intai si nu da bine rezultatul).

| Dragos218 a răspuns:

I
nseamna sa te exprimi cat mai clar si sa inteleaga clar ce vrei sa spui.