| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă expresia "a vorbi de la etaj"?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"A vorbi de la etaj" inseamna "a vorbi de un nivel superior", cuiva pe care vorbitorul il pretinde inferior lui (ca nivel social, economic, de pregatire profesionala etc.).
In felul lui, vorbitorul doreste sa-si exprime "superioritatea" fata de partenerul /partenerii de discutie caruia /carora se adreseaza.

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil "A vorbi de sus", asta insemnand cu aere, care vorbeste crezandu-se superior

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

N-am auzit de expresia asta.
Poate se referă la "a vorbi tare", "a vorbi cu superioritate". Depinde în ce context ți-a spus aceste cuvinte.

| Xenow a răspuns:

A vorbi Aiurea cand Nimeni Nu te Asculta a vorbi netrebat cv de genu

| UsualBoy a răspuns:

A vorbi cu considerații de superioritate proprie...superioritate survenită unui dispreț acordat interlocutorului sau subiectului discuției!

| Nevroza a răspuns:

Cel mai probabil, a vorbi "tare" incat sa se auda. De aici si aceasta expresie. Alte sinonime: "a tipa", "a urla".

| LanguageMaster explică (pentru floresdemayo):

Colegii mei studenți zic de un profesor de-al meu că "vorbește de la etaj".

| Nevroza a răspuns (pentru LanguageMaster):

Omul nici nu stie ce inseamna si imi da nefolositor si eronat. trist

| darrio2007 a răspuns:

Un tip sau tipă cu multe fițe si educatie 0.