| DarkShina5566 a întrebat:

Ce inseamna "feedback"?

3 răspunsuri:
| AnonimulxD112 a răspuns:

FEEDBACK s.n. (Cib., Psih.) Retroacţiune (1) care se manifestă la nivelul a diferite sisteme (biologice, tehnice etc.) în scopul menţinerii stabilităţii şi echilibrului lor faţă de influenţe exterioare; retroacţiune inversă, conexiune inversă, cauzalitate inelară, lanţ cauzal închis. [Pr.: fídbec] – Cuv. engl.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de LauraGellner, 17 May 2004 | Greşeală de tipar

FÉEDBACK s. v. conexiune inversă.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greşeală de tipar

FEED-BACK s.n. (Cib.) Conexiune inversă în sistemele cibernetice, principiu esenţial al autoreglării; retroacţiune. [Pron. fid-bec. / < engl. feed-back].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 13 Mar 2005 | Greşeală de tipar

FEEDBACK FÍD-BEC/ s. n. 1. conexiune inversă în sistemele cibernetice, biologice, tehnice, pentru menţinerea stabilităţii şi echilibrului lor faţă de influenţele exterioare; lanţ cauzal închis; retroacţiune (3). 2. (p. ext.) întoarcere, revenire. (< engl. feed-back)
Sursa: MDN | Trimisă de raduborza, 15 Sep 2007 | Greşeală de tipar...

Funda?

| stresnebun a răspuns:

Feedback inseamna un raspuns/o opinie/o reactie. Adica raspunsul meu la intrebarea ta este un feedback.

| ConstantinCornel a răspuns (pentru AnonimulxD112):

Cine **** mea intelege te ai scris tu acolo?