| Alex a întrebat:

Ce inseamna "flooding pe chat" si "trolling"?

1 răspuns:
| Passat a răspuns:

Floodul reprezinta abuzarea unui mijloc electronic de comunicare pentru a transmite in mod REPETAT sau IN CANTITATI MARI acelasi mesaj, cu scopul de a umple recipientul.

Troll este un provocator fără cauză, cineva care lansează o discuţie cu scopul de a recrea un conflict de idei. Uneori, conflictul devine amuzant pentru troll, dar aproape niciodată pentru participanţii inocenţi.

Troll-ul se foloseşte de subiecte clasice, cunoscute pentru pasiunea care o pot generea şi pentru imposibilitatea de a le argumenta definitiv. Adesea, troll-ul se foloseşte de subiecte specifice comunităţii în care doreşte să stârnească zâzania, cum ar fi regulile sau eticheta.

Denumirea de troll se poate aplica şi mesajului menit să agite spiritele.