| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna frumusete? Credeti ca frumusetea inseamna in mare parte interese personale? Adica toate lucrurile frumoase din jur sunt frumoase in mare parte pentru ca noi avem interese personale asupra lor, si de aceea acele lucrurile din jur sunt frumoase in ochii nostri pentru ca avem interese personale asupra lor? Sa luam un exemplu:
Telefonul mobil:Telefonul mobil ar fi la fel de frumos daca n-ar functiona deloc si ar fi fost inventat doar ca un model sau un ca un bibelou? Eu cred ca functionarea unui telefon mobil modern inseamna mai multe interese personale decat functionarea unui telefon mobil de tip vechi.Interesele noastre pentru un telefon mobil modern inseamna:Conversatii telefonice, camera video, jocuri, muzici, etc.Ce imi da dubii este faptul ca totusi telefoanele de tip vechi sunt mai urate in ochii multor persoane decat telefoanele noi.De ce sunt mai urate? Pentru ca avem mai putine interese asupra telefoanelor de tip vechi? Pentru ca oamenii tin mereu pasul cu moda sau pentru ca frumusetea consta in modele, imagini si suporturi construite ca o imbracaminte pentru interesele noastre personale sau toate trei la un loc sau aveti voi o alta parere? Credeti ca lucrurile asupra carora nu avem nici un fel de interese personale pot fi frumoase in ochii nostri? Cand zic interese nu ma refer doar la interese trupesti, cum ar fi somnul, mancarea si apa, eu ma refer la mai multe feluri de interese, cum ar fi interesele sentimentale, interesele educationale, etc.Dar daca vorbim despre oameni? Ce inseamna frumusetea oamenilor? De ce sunt oamenii frumosi? Pentru ca avem interese asupra lor sau pentru ca fizicul e frumos cu adevarat? Credeti ca trupurile oamenilor sunt doar niste cadavre formale incarcate cu frumusetea intereselor sau trupurile oamenilor sunt frumoase cu adevarat?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man trebuie sa te faci scritor pe bune,frumustea are legatura cu aspectul fizic, un om frumos place tuturor,faza cu sufletul conteaza,fiecare vede frumosul in felul sau sunt vrajeli,femeile sunt atrase de barbati inalti, frumosi, musculosi, hotarati etc si noua ne plac tinerele frumoase, aceste placeri sau formam datorita evolutiei umane in care fiecare aspect nea adus pana azi, aspectul fizic face 90% dintr-o intarnire cu o fata asta e adevarul

| XAnonimaXAnonima a răspuns:

Frumusete e un lucru relativ si nu toti o percepem la fel mai ales in ceea ce priveste oamenii.
De exemplu, sunt unii oameni care apreciaza frumusetea corporala a altui individ, iar asta numesc ei un om frumos, pe cand altii apreciaza, caracterul, intelienta, felul de a fi a unei persoane. De multe ori aceste lucruri sunt puse in balanta, ce pentru unii e frumos, pentru altii poate fi oribil. Oamenii nu pot fi considerati frumosi dupa un anumit criteriu si ei nu sunt vazuti la fel in fata celorlati. Atunci cand ai un interes aspura unui om(de orice natura) nu il poti asocia cu frumusetea.