| Vizitiul a întrebat:

Ce inseamna "libertatea" pentru voi?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru mine libertatea inseamna cunoastere. Vreau sa cunosc istoria neamului pentru ca e singurul lucru cu care se poate mandri orice roman.Au murit atatia oameni pentru ca eu astazi sa traiesc intr-o tara democratica...sute de suflete pierdute pentru ca eu azi sa am dreptul sa aleg ce vreau sa fiu in viata nu sa mi se impuna ce sa fac.Libertatea trebuie pretuita si niciodata numele celor care au luptat pentru ea nu ar trebui uitate de noi, romanii.Visez,bineinteleswinkingCe sa le ceri romanilor care la un sondaj de opinie zic ca Imnul Romaniei a fost scris de Eminescuoh go on

| Bacemi a răspuns:

O lume in care sa nu fiu nevoit sa ma reneg clipa de clipa.

Abh
| Abh a răspuns:

Sa nu mi se impuna nimic, stiu eu ce am de facut la momentul oportun.

| AndutzaAndu a răspuns:

Pentru mine termenul de "libertate" înseamnă să pot face ce vreau, dar fără să-mi pese de părerea celorlalţi despre mine, bine, totul până la anumite limite. Liber/ă ca pasărea cerului...

Răspuns utilizator avertizat
| Dobitoc a răspuns:

Sa fac ceea ce vreau.

| Anileda a răspuns:

Sa fac ce vreau, pana la niste limitehappy

| Slow a răspuns:

Eu cred ca, in primul rand, libertatea vine din interior. Tu trebuie sa fii propriul tau sef, sa faci cand vrei, ce vrei. Asta nu inseamna insa sa zici: Am chef sa omor pe cineva si o voi face, pentru ca sunt liber. Gandeste. te ca faptele pe care le faci sa nu aiba consecinte negative. Trebuie sa fii liber in asa fel, incat sa nu. ti faci rau.
A fii liber mai poate insemna si ideea de a scapa de toate presiunile care se abat asupra ta de.alungul vietii.desi asta e uneoi imposibil.
Eu una, prin libertate inteleg: sa ma pot exprima in voie, fara ca cineva sa ma intrerupa, sa ma pot gandi la ce vreau eu (pana la urma, gandurile sunt singurele care ne apartin in totalitate), sa imi pot imparti timpul cum vreau eu, fara sa imi programeze altcineva viata.
Daca tot suntem la subiect.multa libertate!