| oanecorleone a întrebat:

Ce inseamna mart tehnic la jocul de table?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.

La sfarsitul jocului, daca pierzatorul si-a scos de pe tabla cel putin un pul, el pierde doar valoarea aratata de cubul de dublare (pariul initial sau un punct daca nu au fost dublari). Totusi, daca pierzatorul nu si-a scos de pe tabla nici un pul, este mart si jucatorul pierde de doua ori valoarea cubului de dublare.Mai mult, daca pierzatorul nu si-a scos niciun pul de pe tabla si mai are inca un pul pe bara sau in casa castigatorului, este mart tehnic (sau dublu mart) si jucatorul pierde de trei ori valoarea cubului de dublare.
Sursa: http://www.joc65.ro/backgammon.html
Pa, pa.

1 răspuns:
| silviu08 a răspuns:

Inseamna ca, dupa ce ai adus toate piesele la tine in casa daca scoti piesele astfel incat sa rezulte 2 linii de piese paralele dai mart tehnic si daca scoti piesele pana ai o sg linie se numeste linie tehnica