| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna profil tehnic?

3 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Tehnic. depinde de liceu.

profil tehnic poate fi
tehnic- electro - mecanic
tehnic- electronica
tehnic - prelucrarea unui material ( lemn etc)
tehnic- constructii

deci meserie. inveti diverse manevrabilitati.

e ff bine cu tehnicu

| Alex0194 a răspuns:

Pai tehnic adica. Faci chestii practice care folosesc in industrie, in functie de sectie. La electronica si automatizari- tehnica de calcul, eu am facut in a 9-a vreo 5 materii tehnice: 1. tehnologie electronica ceva despre materii prime, materiale unelte folosite in tehnica, 2. circuite electrice- am facut despre elemente de circuit (condensator, rezistente etc) 3. masurari electrice- am facut despre aparatele despre masurat (volmetre, ampermetre, multimetre etc), 4 protectia muncii (foarte plictisitor), 5 la final de an, eu am facut practica comasata (cel putin astea le-am facut eu) pe langa se adauga clasicele materii care le fac toti.

| metatheory a răspuns:

E un profil legat de productia de bunuri materiale. Nu obligatoriu de practica. De exemplu la profilele legate de sanatate, medicina, se fac operatii manuale nu se produce niciodata un bun material.
La fel la profilele reale se fac experimente unde uneori trebuie concepute aparate. Aceste aparate nu sunt bunuri materiale pentru ca nu pot fi vandute direct in magazine sau depozite ci sunt idei concretizate care verifica un principiu.
Profilele artistice iar nu sunt tehnice pentru ca tablourile nu satisfac o nevoie materiala ci una a sufletului.