| Plussssss30 a întrebat:

Ce inseamna "modus vivendi"? Help me! Mutlumesc

2 răspunsuri:
| RoyDupuis a răspuns:

MÓDUS VIVÉNDI - Mod de existență. Posibilitate de împăcare a două părți aflate în litigiu; compromis. A găsi un modus vivendi.
modus-vivendi n. (mod de a trăi), locuțiune latină exprimând o învoeală, o înțelegere reciprocă.

Sursa: Dexonline
https://dexonline.ro/definitie/modus%20vivendi

| oprescudorin11 a răspuns:

Modus Vivendi inseamna (strict din latineste) :fel de a trai, fel de a trai, tranzactie.
Este folosit si in sensul 'a adopa un modus vivendi ", adica a trai in adaptare(compromis) cu ceva, cu cineva, cu un mod anume de viata, pe care-l accepti pe termen mai lung.