| lola_2540 a întrebat:

Ce inseamna multimea N*? Ma refer la steluta. care e diferenta dintre multimea N si multimea N*?

Răspuns Câştigător
| Raluca_6071 a răspuns:

N*= numere naturale care nu contin "0"

15 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

N cu steluta inseamna numere naturale nenule (fara 0) adica 1, 2, 3...infinit

N simplu e multimea numerelor naturale
0, 1, 2, 3...infinit

| marrr a răspuns:

N*= multimea numerelor naturale in afara de 0

| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Mulțimea N= mulțimea numerelor naturale (inclusiv 0). 0, 1, 2... n...
Mulțimea N*= mulțimea numerelor naturale nenule (fără 0). 1, 2, 3... n...
Diferența este că prima mulțime îl include și pe 0 (zero) iar a doua nu. Succes!

| Abcfunny a răspuns:

N*[N stelat]=numere naturale care nu contin 0
N=numere naturale[inclusiv 0]

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Multimea N* este multimea numerelor naturale fara 0 (zero) si multimea N este multimea numerelor naturale incluzand-ul si pe 0

| lola_2540 explică:

Multumesc tuturor. ii dau Ralucai funda ca a raspuns prima.

| Alina21n a răspuns:

N inseamna nr nat toate, iar N* inseamna toate nr nat. fara zero. funda plz?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta dintre multimea N si multimea N* este ca multimea N* nu-l contine si pe 0... cel putin asa imi amintesc tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc lavinia si diferenta e ca n cu steluta inseamna toate numerele naturale diferite de zero iar n normal inseamna ca este multimea numerelor naturale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N={0, 1, 2, 3...}
N*={1, 2, 3, 4,...}
N* este multimea numerelor naturale nenule(diferite de zero)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N inseamna toate nr nat si n* inseamna toate nr nat fara 0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai multimea N e diferit de N*

| GandalfTheWizard a răspuns:

N* este multimea nr nat nenule. Funda Pls?

| joanahcherry a răspuns:

N* este multimea nr nat nenule(diferite de 0) iar N este multimea nr nat (de la 0 pana la infinit) sper ca ajuta happy

| biaaa_2649 a răspuns:

Multimea numerelor naturale diferite de 0.