| DyZySwEeT a întrebat:

Ce inseamna Nirvana?

Răspuns Câştigător
| andreebutterfly a răspuns:

Buna!
Nirvana este o fosta formatie, din cate stiu.
Iar in religia budista este o starea de fericire si liniste deplina obtinuta prin eliberarea de suferinta si grijile zilnice.
Pa.

2 răspunsuri:
| Florrentina14 a răspuns:

NIRVÁNA s. f. art. (În religia budistă, în filozofia indiană etc.) Stare de fericire realizată prin eliberarea de grijile vieții, de suferințe și prin contopirea sufletului individual cu esența divină, cu ajutorul contemplației și al ascezei. – Din fr. nirvâna.

! nirvána s. f., g.-d. art. nirvánei

NIRVÁNA f. art. (în religia budistă, în filozofia indiană etc.) Stare de fericire totală la care se ajunge prin eliberarea de grijile vieții, de suferință și prin contopirea sufletului cu esența divină cu ajutorul contemplației și al ascezei. /