| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, ce înseamnă " NIRVANA " din Buddhism ( Budism )?

8 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Nirvana pentru Freud inseamna principiul de constanta. Asta inseamna ca nu suntem facuti sa traím in incertitudine. Un mecanism incert se autodistruge.

Daca organismele se impart in parte-tot iar Platón valoreaza o dialéctica (diferenta nu unitate) intre spirit si corp trebuie sa iesim din valorarea modernistilor care vad organismul ca un mecánicism.

Trebuie sa invatam lexicul mental, teoría prototipirilor, categoriile cognitive, categoriile gramaticale, etc. Pustejovsky, Fillmore.

Categorizarea ajuta la comprensiunea realitatii. Aceasta poate sa ajunga contradictorie asta nu este bine. Trebuie sa ajuna in unitate.

Iti spun lucrurile astea pentru a aduce in limbaj curent anumite sitatii, nu ca m-as prea preocupa eu prea mult cu ele. Am si eu placerile mele.

Las categorías gramaticales. Relaciones y diferencias de Ignacio Bosque.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Organismul se manifiesta in inteligenta chiar daca este o unitate plurala. Nu ca organismul mis a inteligenta ca altfel cadem in mecánicism. Inscepem sa naturalizam spiritul si sa vorbim de macanicism.

Noi trebuie sa vedem dialectic unitatea organismului. Iar actiunea trebuie sa fie tot timpul in Spirit. Asa nu cadem in mecánicism ci ne miscam in rationalism (rationalism versus mecánicism). Intelectul misca organismul.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Anticii nu aveau conceptul de stiinta ci de logos. Ei intelegeau aceste logos ca ordinea sau ARMONIA universului. Ei nu se chinuiau cu complexitatea si pluralitatea ci cautau sa reduca complexitatea la chestiuni singulare. Ei aveau in limbaj si NOTIUNEA DE BINE nu doar NOTIUNEA DE CUNOASTERE. Pe degeaba avansam in cunoastere daca nu avem ética.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Evolutionismul si ca suntem intr-o continua cautare de progresie si civilizatie ascund legile naturale. De fapt nu totul este progresie ci exista si regresie si barbarism.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Hesiod in Teogonie vorbeste de o Lege.

| Theo94 a răspuns:

Nirvana in budism marcheaza eliberarea soteriologica de suferintele lumesti si sfarsitul samsara, acel ciclul continu de viata moarte, renastere, un ciclu continu de reincarneri.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_(Buddhism)

https://en.wikipedia.org/wiki/Sa%E1%B9%83s%C4%81ra_(Buddhism)

https://www.britannica.com/topic/nirvana-religion

| EestiSodalane a răspuns:

Întrebi de nirvana dar măcar samsara știi ce e?

| ArchangelElohim a răspuns:

Nirvana inseamna iluminarea spirituala, transcederea mintii.