| CrissRonnye7 a întrebat:

Ce înseamnă să fii bipolar? Cum se manifestă acestă boală?

5 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Inseamna ca esti maniaco-depresiv...adica alternezi starea de maniac cu cea de depresiv.
un timp esti melancolic, alt timp darami mobila prin casa si faci crize de isterie.
majoritatea celor cu bipolaritate au nevoie de un medic, altfel pot deveni un pericol pentru societate

| Cameliapantiru a răspuns:

In tulburarea bipolara, numita si depresie maniacala, bolnavul oscileaza intre doi poli, cel al maniei, si cel al depresiei.
In timpul episdoului maniacal, poate fi exuberant, vorbind in exces, cu o verva de nestapanit, poate facecumparaturi in exces si, implicit, se dezechilibreaza din punct de vedere financiar, se poate imbraca si machia strident, indecent etc, poate face sex in exces, schimband partenerii de la o partida de sex la alta, doarme, de regula, putin si nu se simte, totusi, oboist.
In timpul episodului depresiv, bolnavul este abatut, fara putere, petrece mult timp singur, nu mai manifesta interes fata de activitatile profesionale sau recreative, nu are apetit sexual, exista cazuri cand isi neglijeaza si igiena corporala, poate sa nu aiba pofta de mancare, plange mult, sufera mult, poate avea si ideatie suicidara (inclusiv incercari de suicide).
Se recomanda tartament medicamentos si psihoterpaie de durata lunga, pentru a tine sub control aceasta boala.

| DeathOfDreams a răspuns:

Bipolar înseamnă să treci de la o stare la alta. Termenul e asociat de cele mai multe ori cu 2 poli, adică opuși.

De exemplu, acum ești fericit, iar în secunda următoare, totul se dărâmă și te simți atât de neputincios și trist.

| Word25 a răspuns:

Salut! Cameliapantiru eu am sindromul bipolar si te contrazic cu unele chestii in episoadele de depresie n.are treabă igiena corporală cel puțin la mine de exemplu eu fac in fiecare zi dus si indiferent de orice situație pot sa fiu si moartă nu pot sta o zi nespalata, bănuiesc ca asta tine de educatia persoanei respective, si poți sa nu te speli si daca n.ai nicio boala laughing asta depinde cat de mult se respecta persoana respectivă pe ea, si in al doilea rand in episoadele maniacale da... Eu de exemplu ma machiez strident si in mare parte cheltui banii in general pe haine sau creme... chestii legate de orice fata, ma rog îmi place sa ma răsfăț de ce nu fiecare face ce vrea, dar faza ca.n aceste episoade persoanele afectate cu aceasta boală face sex si isi schimbă partenerii se poate intampla oricui asta laughing poți sa fii curvă sau afemeat si fara sa n.ai nicio boala laughingwinking cel puțin la mine, eu nu mi.am început viața sexuală încă, si daca ar fi sa mi.o incep ar fi cu persoana potrivita din viata mea avand in vedere ca am 17 ani, deci asta tine de educație si anturajul fiecarei persoane si nu nu sunt obsedată după sex lol laughing e culmea am lucruri mult mai importante de facut decat sa am ispita asta ma rog, si da... adevarul e ca sunt obosită când vin de la scoala trebuie sa ma culc ca sa ma pot concentra la teme si la invatat ca altfel nu ar fi o problema constiinta mea e foarte puternica si am spiritul observației foarte dezvoltat, Si da aceasta boala am mostenito de la bunicul meu... care s.a stins... am fost la spital, am fost la psihiatrie si încă merg ...sunt in tratament. Si nu mi.e rusine sa zic asta big grin sper ca te.am lămurit o zi faina!winking

| Word25 a răspuns:

Si daca vrei sa iti dau mai multe detalii legat de aceasta boală contacteaza.ma pe facebook Maria Gaina sunt din Focșani happy.