| denydavid10 a întrebat:

Ce inseamna sa fii bipolar? ( P. S. Ma refer la boala pe care o are Demi Lovato )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bebelusha93 a răspuns:

Tulburarea bipolara, cunoscuta si sub numele de depresie maniacala, este o boala psihica ce determina schimbari bruste ale dispozitiei. Bolnavul simte ca traieste intr-un roller coaster: acum se afla in varf, se simte fericit, iar in secunda urmatoare se prabuseste intr-o depresie ce pare fara iesire.

Simptomele fazei depresive

Fara tratament, o persoana care sufera de tulburare bipolara experimenteaza episoade intense de depresie. Simptomele includ: tristete, anxietate, pierderea energiei si a sperantei, plans incontrolabil. Pacientii isi pierd interesul pentru activitati care le erau odata pe plac. Ei se ingrasa sau slabesc, dorm prea mult sau prea putin si se gandesc la suicid.

Simptomele fazei maniacale

In timpul fazei maniacale, pacientii se simt euforici si cred ca pot reusi orice. Sunt foarte increzatori in fortele proprii, nu judeca lucrurile corect, au apetit sporit pentru sex, cheltuie multi bani, comit indiscretii sexuale, conduc cu viteza, abuzeaza de vicii. 3 sau mai multe din aceste simptome manifestate saptamanal indica un episod maniacal.

Bipolar I vs. Bipolar II

Oamenii cu tulburare bipolara I cunosc episoade de manie sustinuta si au adesea episoade depresive. Cei cu tulburare bipolara II trec prin episoade depresive majore, cu manii mai putin severe.

Tulburarea bipolara mixta

Bolnavii cu tulburare bipolara mixta experimenteaza depresia si mania in acelasi timp. Acest lucru duce la un comportament imprevizibil, cum ar fi plansul in timpul realizarii activitatii preferate. Tulburarea bipolara mixta este comuna la varste tinere, mai ales in timpul adolescentei. Insa unele estimari sugereaza ca 70% dintre pacientii bipolari experimenteaza episoade mixte.

| MiyukiChan a răspuns (pentru bebelusha93):

Vai...ce greu a fost sa dai un search pe google. NU MERITI funda sincer.

| MiyukiChan a răspuns (pentru bebelusha93):

Vai ce greu a fost sa dai un search pe google. NU MERITI funda sincer!

9 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Tulburarea bipolara reprezinta o afectiune de natura psihiatrica ce se caracterizeaza in principal prin alternarea episodica a personalitatii, cu accese maniacale sau hipomaniacale si depresive.
Persoanele care au schimbari extreme de dispozitie, de la depresii severe pana la episoade maniace, ar putea suferi o tulburare bipolara. In cursul episoadelor maniace persoanele care sufera de tulburarea bipolara tin sa aiba o dispozitie euforica, sa fie hiperactivi, agitati si fara sa simta necesitatea somnului.

| Darcos a răspuns:

Tulburarea bipolara este schimbarea extrema de dispozitie...
Uite unde poti citi mai multe:
http://www.sfatulmedicului.ro/tulburarea-bipolara

Demi Lovato este bipolara =)) Suna ciudat

| thecakeisalie a răspuns:

Bi polar adica cu doua polaritati, daca e sa o luam mot en mot.
A fi bipolar inseamna sa oscilezi intre stari de fericire si depresie adanca fara vreun motiv aparent. Exista terapie pentru boala aceasta si multi adolescenti 'sufera' de ea. Eu cred ca totul se petrece in capul lor.

| AdolfHitler1889 a răspuns:

Citeşte aici, cred că la asta te referi:http://sanatate.ele.ro/......11157.html

| Leloluch a răspuns:

Insemna sa treci de la o stare linistita la una dementa rapid prin inervare.

| AmmyQueen a răspuns:

Persoanele care au schimbari extreme de dispozitie, de la depresii severe pana la episoade maniace, ar putea suferi o tulburare bipolara.

Bolnavii tind sa aiba o dispozitie euforica, sa fie hiperactivi, agitati si fara sa simta necesitatea somnului.

In cursul episoadelor depresive, persoanele care sufera de aceasta tulburare sunt tristi, se simt fara speranta, vinovati si/sau fara valoare si au un nivel scazut de energie.