| LissLiss a întrebat:

Ce inseamna stat comunist? Accept atat raspunsuri personale cat si ceva de pe net. Dau funda puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| BigV a răspuns:

Stat comunist inseamna stat totalitar. Proprietatea privata nu exista, totul este al statului. Comunismul a fost o metoda groaznica de a manipula masele prin care toti trebuiau sa fie egali, lucru opus naturii umane. Comunismul a facut 100.000.000 de victime!
Ideea de baza este ca, comunismul este ceva foarte rau de care trebuie sa ne ferim!
P.S Comunistii au castigat alegerile de pe scena politica mintind oamenii, spunandu-le cat de minunat este comunismul (in teorie) dar atacandu-i pe la spate cu realitatea!

1 răspuns:
| UwontNowHoIam a răspuns:

Stat comuniste...era Romania condusa de ceausescu