| Dismally a întrebat:

Ce iubiti si ce urati la orasul in care locuiti? happy

43 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu suport este galagios ca naiba si nu mai reabiliteaza cladirile vechi.

De iubit... nu cred ca am intalnit asa ceva in orasul asta inca big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Trebuie sa fie si ceva frumos, poate nu ai descoperit tu inca acel lucru happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Asa este. Poate sunt eu prea revoltat pe orasul asta.

| Catrice a răspuns:

Place natura.
Urăște oamenii și ce au făcut ei.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pai ce au facut, cu ce te-au suparat? big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Cu multe.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Imi pare rau sa aud asta sad

| LoveSleep a răspuns:

Îmi place traficul și urăsc traficul.

| Dismally explică (pentru LoveSleep):

Iubesti si urasti in acelasi timp? big grin

| SilentRain a răspuns:

Că e un județ mic și pot ajunge într-un timp relativ scurt unde doresc
Oamenii lipsiți de educație, locurile murdare și vechi

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Nu e chiar asa mic, e mai mare decat judetul meu iar aici mare parte din suprafata e acoperita de munti, paduri, ape, deci suprafata locuita e cu mult mai mica happy Oamenii lipsiti de educatie sunt peste tot din pacate, sunt majoritari sad

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Ce plictisitor, deci al tau e mai notoriu de cat al meu
Te-ai gândit pe viitor sa mergi într-un județ mai mare?

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Nu stiu ce sa spun, aici imi place peisajul, aerul curat, linistea. Intr-un oras mare gasesti mai multe lucruri de facut dar este aglomerat, zgomotos, poluat si lucrurile astea nu imi plac. As vrea un oras mai mare dar nu ca Bucurestiul si sa fie intr-o zona de munte. Tu ai vrea sa pleci?

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Da, daca am oportunitatea m-aș muta, doar un job mai bun ar fi motivul

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Un loc de munca mai bun gasesti cu siguranta intr-un oras mare, dar vor fi si dezavantaje.

| J0B0MAT a răspuns:

Îl iubesc și îl urăsc în același timp pentru faptul că e cam mic.

| Dismally explică:

E foarte bine daca nu urasti nimic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iubesc faptul ca e un oraș extrem de frumos in plina dezvoltare, dar nici prea cosmopolit cum sunt Bucurestiul sau Clujul.
De urat nu urasc nimic big grin

| gemeni6226 a răspuns:

La orasul meu cel mai mult iubesc ca este in continua dezvoltare si ce s-a facut in ultimii 8 ani aici nu s-au facut in alti 50 de ani sunt foarte multumita de cit de mult s-a dezvoltat. Ceea ce urasc este cand unii fac mizerie ca sunt lenesi sa duca gunoiul cu 5-10 metri mai incolo si arunca unde nu trebuie din fericire nu sunt cazuri prea multe si cel mai mult ce urasc de cand sunt nu numai in orasul meu ci peste tot aruncarea pe strada a chistoacelor de la fumat.Nu exista lucru ce sa urasc mai mult si mai nou aruncarea la intimplare peste tot a mastilor.Asta depinde deja de oameni de gradul de cultura si civilizatie si nu cred ca vreodata scapam de asa ceva doar daca s-ar da amenzi usturatoare. Apropo de ce nu se dau oare?

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Daca se vor da amenzi se vor dezvata si cei cara arunca gunoaie pe strada, altfel nici o sansa...

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dismally):

Da exact.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi atâta timp cât noi oamenii suntem frumoși nu doar în exterior ci și sufletește, atunci și orașul va fi înfloritor.În schimb dacă suntem răi și avem doar gânduri negre așa vom transforma și orașul într-unul posomorât.

| Dismally explică (pentru JOHNtheADVISOR):

E destul de greu sa-ti dai seama cum este un om la interior.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Dismally):

Nu este greu deloc.O persoană cu gânduri rele se va reflecta asta în atitudine, în comportament, în faptul că nu are răbdare și înțelegere pentru cei din jur.

| Dismally explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Unii isi ascund foarte bine intentiile.

| DonEduardo a răspuns:

Ce detest este lipsa empatiei din el. Ce iubesc, nimic! Voi pleca cu prima ocazie.

| Dismally explică (pentru DonEduardo):

Cred ca e cea mai buna alegere sa pleci daca nu te leaga nimic de acel loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubesc faptul că este un oraș micuț și drăguț, cu clădiri frumoase și mult potențial. Iubesc fântânile arteziene și florile, iubesc luminițele de iarnă și locurile în care s-au țesut amintiri - în special o anumită băncuță din parc, în care mă opream în liceu cu o bună colegă ca să ne relaxăm după orele de multe ori extenuante. Îmi amintesc că toamna mai venea câte un vânt și ciufulea copacii cu frunze care abia așteaptau să danseze...iar eu eram fascinată. Colega mea îmi spunea că mă bucur ca un copil, la rândul ei fascinată de bucuria mea. happy
Și iubesc oamenii care au avut curajul să facă lucruri bune, mici și mari...cum ar fi să inventeze rețete cu rezonanță aici la noi și chiar peste hotare sau să ridice orfelinate, să fie mâinile și picioarele Lui Dumnezeu, cum era și titlul unei cărți.

Ce nu iubesc la orașul meu este faptul că de multe ori nu există atenție la detalii, în unele privințe, că nu există peste tot străzi asfaltate, iar dacă sunt, în unele zone sunt ciuruite de gropi. De asemenea, nu mă bucură problemele ce țin de canalizare și curățenia care în unele locuri lasă de dorit.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumos, mai exista acea bancuta acum? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Sigur că da. happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca esti norocoasa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Nu cred în noroc, doar în binecuvântare. happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Atunci esti binecuvantata happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Știu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare frumoasa. Iubesc felul cum au amenajat unele locuri, iubesc amintirile din el. Iubesc pe cei ce ma iubesc si urasc pe cei ce ma urasc, dar se intampla sa si iubesc si sa urasc aceiasi persoana. Urasc rautatea lor si ipocrizia lor.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Da, amintirile pot transforma orice loc intr-unul placut happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Sau neplacut.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Corect.

| Monst a răspuns:

Cultura o iubesc si locurile istorice din orasul meu in schimb urasc poluarea facuta de rafinarii,gunoaiele,sosele si trotuarele pline de gropi,blocurile neingrijite,boschetii mari,iarba mare, parcuri neingirijite, centrul care arata ca dupa Razboi, ambele gari care stau sa cada la pamant betivii si aurolacii liberi prin mijloacele de transport in comun si alea vechi autobuzele, tramvaiele niste rable.Nebunii si pedofilii care umbla noaptea liberi si politia nu face nimic.Sobolanii care umbla pe strazi.Cladirile istorice nu sunt ingrijite sunt lasate in paragina inloc sa se restaureze se fac moluri si pe locul fostei fabrici 1 mai vor sa fac un mol.In licee nu s-a investit mai deloc decat directorii si profesorii au bagat bani. Primaria este 0 la fel si cu apa calda si apa rece care vine greu sau mai deloc.Asa au fost probleme si cu caldura si alte multe probleme

| Dismally explică (pentru Monst):

Da, cu siguranta se puteau rezolva mare parte din aceste probleme daca exista vointa din partea autoritatilor sad