| SimplyBlue a întrebat:

Ce legături există intre Ucraina, Statele Unite ale Americii și Marea Britanie? De ce sunt atât de interesați să ajute Ucraina?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Interesați sunt să mențină războiul. America în momentul ăsta are o oportunitate mare să își vândă petrolul și gazul la europeni, mai ales că politicile verzi europene au dus la o destabilizare masivă pe plan energetic. De asemenea, e o oportunitate pentru ei și pentru UK de a își mări zonele de influență și de a le diminua pe ale Rusiei. De aceea Rusia s-a angajat într-un conflict sinucigaș. Toate astea poate nu sunt făcute din dorințele unui nebun.

Totuși, dacă nu o luăm doar pe interesele politico-economice de astăzi, Rusia, UK și USA au și semnat un memorandum la Budapesta în 1994 prin care își asumă angajamentul că vor respecta și menține integritatea teritorială a Ucrainei în schimbul cedării arsenalului nuclear de către Ucraina și trimiterea lui către Rusia.

https://theconversation.com/......-up-178184

Nici USA, nici UK, însă nu intervin prompt, în afară că trimit mercenari și armament acolo. Nu știu dacă se poate considera o încălcare a memorandumului și din partea UK și SUA.
Pe lângă interesele politice, economice pe plan local, sunt și unele care consider că există pe plan mondial: destabilizarea economiei, căderea monedei care ne pot duce către un alt regim global (deja cam toți președinții au vorbit de o nouă ordine mondială). Personal, cred, că e un plan bine pus la punct pentru asta care include multe lucruri cu care omenirea s-a confruntat în ultimul timp. Dacă îi ascultăm pe cei din Forumul Economic Mondial cum consideră să aplice politici marxiste și să confiște proprietățile oamenilor până în 2030 (printre alte politici comuniste), lucrurile par mai clare.

https://www.independent.co.uk/......82111.html

https://www.weforum.org/......evolution/

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vorba aia: inamicul inamicului meu, îmi e prieten/aliat!

| Drimmero a răspuns:

Ajutor umanitar, cum rusii au atacat o tara independenta care nu i-a amenintat cu absolut nimic, asa pot si altii ca vor muschii lor sa o ajute pe Ucraina, prin asta isi arata puterea, ce rost are sa se teama de slabanii aia? rusia trebuie sa se teama de occident.

| goguPatent a răspuns:

Toate statele democratice sunt interesate sa ajute Ucraina nu doar cele amintite de tine? Cred ca e totusi destul de clar de ce... se protejeaza integritatea unui stat in fata unui agresor.