| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce credeți ca s-ar fi întâmplat, dacă războiul de independenta al Statelor Unite ale Americii nu ar fi avut loc sau ar fi fost câștigat de Marea Britanie? Cum credeți ca ar fi arătat lumea în prezent fără Statele Unite ale Americii ar mai fi fost democrația la fel de puternica ca prezent? Marea Britanie ar fi dominat lumea?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vremea războiului de independență american, coloniile Angliei erau câteva state pe coasta de Est. Londrei i-ar fi fost dificil să conducă un continent de la distanță. Așa că Anglia s-ar fi chinuit să aibă o armată imensă de administratori ai acestor colonii. Nu i-ar fi mers treaba, căci aceștia, ameticanii de aceea plecaseră, pentru libertate, nu să fie sub papucul reginei.

| Bizon95 a răspuns:

Sau daca japonezii nu s-ar fi lasat provocati si nu ar fi permis Americii DISPERATA sa intre in razboi si nu ar fi dezvoltat armata pe care o are acum

Pearl Harbor a fost o chestie fabricata, presedintele american i-a provocat si apoi FORTAT pe japonezi sa atace (nu le-a mai vandut petrol), si PRESEDINTELE TRADATOR stia cu o saptamana inainte de atac si cu 3 zile EXACT UNDE O SA ATACE, asa ca a scos portavioanele de acolo si i-a lasat pe cei ramasi sa moara, pentru ca opinia publica americana sa se schimbe din: "noi nu vrem ca tinerii nostri sa moara departe de casa intr-un razboi care nu e al nostru) in "YELLOW BASTARDS"
iar de atunci toti americanii confunda SERIOS si lupta si mor pentru "a isi apara tara" cand de fapt lupta si mor pentru "a apara INTERESELE tarii" (CU TOTUL ALT RAHAT, inseamna ca americanii foarte bogati vor deveni si mai bogati)
din acelasi moment (WW2) America e cea mai mare putere militara a lumii

iar lumea ar fi fost dominata de USSR (bolsevismul e inevitabil, chiar ar fi ajuns mai usor la putere fara americani)... aia au fost cea mai mare putere a lumii dupa SUA pana a cazut cortina de fier, chiar ar fi fost foarte posibila revolutia socialista globala cu care coMUISTII ii dadeau cu hau, hau ca e "inevitabila"
iar USSR in WW2 ar fi invadat toata Europa, sau cel putin 2/3, fara americanii care au fost responsabili de peste 50% bine din frontul de vest

| Bizon95 a răspuns:

Sadrian46 a răspuns ca de obicei cu aberatii
blablabla Anglia nu putea face fata, propriei birocratii blablabla americanii au plecat (unde?!? nu se stie)

America a castigat razboiul de independenta LA LIMITA iar mr. Washington a avut dubii serioase ca reuseste sa faca o natiune din adunatura de amatori pe care o avea la dispozitie

NU MA CREZI (si iar sadrian46 nu face fata cand il contesti cu dovezi) asculta cu multa atentie versurile din Yankee Doodle, arata FOARTE CLAR care era nivelul americanilor la momentul respectiv, oricat ar fi de greu de perceput in ziua de azi cu marea si tarea lor cea mai mare putere militara din lume

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Dar de ce treci la ww2? unde lasi ww1?
Cum a spus si Sadrian coloniile Engleze era cateva regiuni la coasta Americii, mare parte din teritoriu era populat de Bastinasi Americani. Ulterior formarii Statelor Unite bastinasii au fost alungati/eliminati in locul lor fiind adusi europeni. Daca Statele Unite ramaneau sub concucerea Angliei, probabil expulzarea bastinasiilor/repopularea ar fi fost mult mai lenta.
America nu ar mai fi putut furniza atat ajutar in ww1

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea era "cum ar fi daca America nu ar fi cea mai mare putere militara a lumii"

Pearl Harbor a fost un punct de cotitura in istoria Americii, si inca unul EXTREM, inainte de Pearl Harbor america era o gluma EXTREMA in gura intregii lumi, din cauza ca era cea mai mare putere industriala din lume, dar totusi cea mai proasta (relativ) armata din lume, era de marimea armatei pe care o avea Yugoslavia la momentul respectiv, si intrega lume ii vedea ca feciori de bani gata, dandy, etc. armata lor nu numai ca era mica, dar era putin peste nivelul de boy-scouts, iar cand aveau "treaba" cu arma in mana, angajau pe altii, englezii de exemplu au avut cel mai mare imperiu din toate timpurile, colonial, DAR IMPERIU, si aveau ceva numit Red Coats care au fost cei mai prolifici ucigasi din intreaga istorie cunoscuta (fac de ras nazistii cu tot cu lagarele lor... vezi serialul The Outlander sa iti faci o idee)

asa ca au fost DISPERATI sa intre in razboi, iar fara atacul de la Perl Harbor nu ar fi intrat in razboi (cum am spus mai sus propria opinie publica nu i-ar fi lasat) si nu ar fi ajuns sa aiba marea armata de azi

ca, chestie, in WW2 soldatii germani au fost in ww2 cei mai buni soldati din lume, ei au inventat idei marete de gen tank-uri cu adevarat bune, trupe de comando care rezolvau orice blocaj pe front (nu ca in ww1 cand au stat cu lunile fata in fata in transee), lunetisti, etc., DAR, Hitler i-a subestimat serios pe coMuistii bolsevici, care au invatat chiar de la germani cum sa lupte, apoi nu au avut destula men-power, cum aveau rusii (rusii NU luptau cu germanii decat daca erau cel putin 10 la 1, de preferat 40 la 1), iar americanii au avut o armata slabuta, tot razboiul (nimic grozav, chiar tancurile Sherman erau o gluma PATETICA pe langa Tiger) au avut mici imbunatatiri, de fiecare data NUMAI de nevoie, in prima parte a razboiului convoaiele cu provizii mancau rahat de la submarinele germane si america a castigat razboiul numai din cauza ca au avut mai multi oameni si mai mult echipament

iar armata lor matreata, abia in anii 1990 a devenit chiar matreata, pana atunci, diverse momente au fost absolut penibile, cum a fost invazia din Grenada (1983),
https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_invasion_of_Grenada
unde trupele speciale americane au facut niste greseli absolut inepte, de gen nu si-au verificat echipamentul de comunicatie prin satelit INAINTE de actiune, asa ca fiecare comunica pe alt canal encriptat si nu puteau comunica intre ei si nici cu baza/navele militare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Omiti cel mai mare avantaj al SUA, avantaj pentru care Sua a dominat lumea in ultimii 100 de ani si va domina in continuare. GEOGRAFIA Invadeaza u America din orice parte ai incerca trebuie sa parcurgi zeci de mii de km. E aproape imposibil logistic sa transporti asa sute de mii de soldati laughing).
Sua a inceput a deveni super-putere in ww1, inca de la inceput industra SUA a explodat din productia de armament pe care le VINDEA statelor europene. Cand a decis sa intervina in ww1 avea cele mai bune arme la dispozitie, imediat a recrutat si antrenat armata si zbang. (acum ma uit la un documentar super bun despre ww1 prezinta fiecare saptamana in detalii)
In ww2. Sansele lui Hitler de o victorie anti-Usa erau infime. Planul era de invazie completa a europei inainte ca Sua sa decida a interveni. Ca sa nu mai existe motivatie din partea Sua. Dar Anglia a rezistat de ce: din cauza Geografiei!
Insa Si fara Interventia SUA, Hitler era defavorizat impotriva Rusiei.

| TristanTzara a răspuns:

Jumătate din SUA de azi ar fi parte din Canada și cealaltă din Mexic. Poate că Germanii ar fi câștigat Primul RM, și URSS ar mai exista azi și ar fi una din cele mai influente țări de pe Pământ, Japonia la fel în Asia îndepărtată și Africa ar fi plină de țări comuniste.