| justyoung9 a întrebat:

Ce limbi straine merita sa fie invatate, asa pentru viitor? Ce limbi straine se pot invata ca un hobby?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Engleza si germana. Oarecum n-ar strica nici rusa ca nu stii cand trebuie.winking

| valentingb a răspuns:

Se merita sa inveti limbile consacrate: engleza, franceza, portugheza, spaniola, rusa. Asta deoarece sunt economii puternice, iar daca stii engleza, spaniola, franceza si portugheza, deja poti calatori cam in 70% din lumea asta larga, ca tot te vei intelege cu oamenii. Sunt limbi vorbite in foarte, foarte multe tari: America de nord, America de sud, Australia, Africa, Jumatate de Europa si cateva tari de prin Asia. Pe langa faptul ca sunt limbi legale, sunt de asemenea limbi studiate in scoala, precum in Romania> tot o sa te intelegi cu 30% din populatie, in limba engleza.
Pe langa aceste limbi, studiaza aceasta lista: https://en.wikipedia.org/wiki/Emerging_markets#Commonly_listed. Aici e lista de tari care au economii foarte puternice si se extind (firmele lor intra pe pietele externe, si au nevoie de oameni in managementul de varf care vorbesc limba nativa a companiei, sau de translatori si traducatori de documente). De asemenea, poti invata o limba extrem de rara, dar prezenta la noi in tara prin 5-6 companii, sau o ambasada, si stii ca oricum nu prea o sa ai competitori la angajare.

| RAY a răspuns:

Germana,engleza,spaniola,chineza,japoneza,norvergiana

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chineza si araba.

Chineza pentru ca va fi cea mai mare putere economica si araba pentru ca nu stii cand iti va salva viata.

| OnuOnulică a răspuns:

Limba de viitor este engleza și germana. Iar cât despre hobby acum depinde ce limbă îți place...cunosc persoane care învață limba japoneză doar pentru că le place.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Engleza clar. Dupa germana probabil.

| dannyel86 a răspuns:

Engleza si germana, clar. Ca hobby, si pentru ca ai putea avea acces usor la ea, limba spaniola.

| R0R0 a răspuns:

Engleză și germană.

| Florentina9210 a răspuns:

Engleza, Germana, Franceza!

| deeeaqq a răspuns:

Kârgâză.

| Staind a răspuns:

Araba.
Prietenii stiu de ce.

| NellieLovett a răspuns:

Merita: engleza,germana,franceza
hobby: japoneza, italiana, chineza, spaniola,
romana(e bine de stiut pentru facebook), latina etc.

| Адина a răspuns:

Engleză, franceză şi germană.

| Oaky98 a răspuns:

Engleza, Spanioala, Germana, franceza

| intelectual a răspuns:

Limbile straine care se pot invata ca hobby sunt: franceza, engleza, spaniola, germana, italiana, chineza, hindi, japoneza, mandarina, coreana.