| AntoniaOrman a întrebat:

Am 14. Ce limbi straine ma vor ajuta in viitor?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invata rusa. Daca se supara Putin cucereste toata Europa.winking

| Lawliet14 a răspuns:

Engleza toata lumea o stie. Esti si tu cam obligata sa o stii dar daca vrei ca o limba sa-ti ofere "o pita" in caz ca nu te poti angaja cu altceva, atunci invata o limba care se cere. Cauta pe net sa vezi care e. Se cer o multime de traduceri la multinationale si se ajunge la lucru de cateva zeci de milioane pe luna daca ai de munca. Vezi ce se cere, dar invata doua limbi, una mai uzuala care nu e atat de vorbita de romani dar avem multi straini de aia in tara iar alta sa fie una "abstracta". Eu ti-as recomanda personal franceza si poloneza. Sau o limba destul de cunoscuta ca franceza si o limba scandinava. Deci una care e vorbita la nivel mondial dar la noi nu asa bine, dintr-o tara din care vin bogatasi la noi in Romania si investesc. Franceza se vorbeste si in Canada, nu numai in Franta. Dar nu trebuie neaparat sa fie franceza, vezi tu. Doar ca francezii si canadienii investesc mult la noi. Iar la ora actuala exista si scandinavi (Norvegia va deveni o putere economica tot mai mare) iar alea toate se inrudesc intre ele, plus ca in viitor vad foarte puternic venind din urma poloneza. Pentru ca Polonia e o tare mare in dezvoltare si exista destui polonezi deja pe la noi. Iar la limba rusa nu stiu cat de mare este cererea la ora actuala...

| Anonimuserr a răspuns:

Clar engleza şi Spaniola sau Germana.
Sunt limbi de ciruclaţie internaţională.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Engleza se vorbeste peste tot dar este greu sa o inveti dar poti incerca
Franceza este usor sa inveti si sunt multe tari in care se vorbeste si franceza
Germana iar este importanta si sa zicem ca nu e usoara dar nici grea
Spaniola este frumoasa si usor de invatat.Sunt câteva tari in care se vorbeste asa ca e bine daca o inveti.
Italiana nu se vorbeste in prea multe tari dar este usor de invatat si poate vei merge in Italia si este important sa o stii cat de cat.

Fiecare limba este importanta in felul ei dar eu cred ca astea ar fi cel mai bine sa le inveti.
Sper ca te-am ajutat si ca vei invata multe limbi străine.

Funda?

| Georgian22 a răspuns:

Iti zic o chestie big grinaca te duci oriunde si spui ca stii engleza ..aceasta nu se pune ca limba straina pentru ca trebuie stiuta de toata U.E intelegi? ...Invata germana sau franceza ca e mai usoara..Sa stii ca germana e mai cautata.

| GabenTheGamer a răspuns:

Engleza e obligatorie.Franceza este a doua, desi spaniola este vorbita in jumatate din America.Pentru a treia limba straina cred ca germana ar fi o varianta buna.

| kkjjdssertyuutcdefg27754 a răspuns:

Hei, sa știi ca engleza e buna daca o știi, si nu e deloc greu de învățat. Germana este buna si ea. Chineza este o opțiune buna deoarece nu multă lume o știe si daca te faci translator poti primi pana la 100 de lei pe pagina! Succes la învățat!