| hândel a întrebat:

Ce ne facem cu bătrânii ăştia care se chinuiesc cu pensiile tot mai mici, care se înfometează prin apartamentele lor sărăcăcioase cu o felie de pâine pe zi, pentru. a economisi bani ca să-şi poata cumpăra medicamentele necesare, şi pentru. a-şi plăti impozitele nemiloase ca să nu-i arunce datoriile-n stradă, sau mai drastic, în cimitir?! Mi se rupe sufletul de ei când îi văd în situaţia asta dramatică. Dacă tot nu sunt bani suficienţi pentru. pensiile lor, atunci, ce plăcere sadica găsesc politicienii în a-i chinui în halul ăsta?! Eu cred că ar fi mai uman să apelam la ştiinţă, la un virus mai precis, care să-i afecteze pe bătrâni în somn, pentru. a-i "adormi" cât mai natural posibil, curat, şi fără chinuri. Eu cred că astfel le-ar curma şi lor suferinţa neajunsurilor, dar şi cu banii pensiilor pentru. care oricum ei nu mai au puterea să lupte, s-ar putea plăti dascălii care se înfometează cu golul din covrigi spre deliciul monştrilor din guvern, iar cu apartamentele lor ce ar rămâne vacante, am rezolva problema tinerilor fără acoperiş. Cedarea apartamentelor şi a pensiilor lor, in favoarea celor care încă au putere de muncă, ar fi o cauză, şi o moarte demnă de orice pensionar care a contribuit atâţia ani la bunăstarea naţiunii noastre măreţe. Eu cred că au suferit îndeajuns, şi ar trebui lăsaţi liberi să se-ndrepte spre locul în care se zvoneşte că ar fi un paradis. Cred că merită şi ei măcar atât, un loc de veşnică fericire. Am dreptate?! Aştept păreri de la oameni compătimitori.

Răspuns Câştigător
| Mina a răspuns:

Sa-i omoram?! Pentru pensiile si apartamentele lor?! Cine suntem noi sa decidem soarta lor? Normal ca mi se rupe sufletul cand stiu cat de greu o duc, dar de la asta pana la gandul ca ar trebui sa le fie "curmata suferinta", omorandu-i (ca asta inseamna ce ai spus) e mult, mult prea mult! Niciodata nu as fi de acord cu asa ceva!

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Oricum, tot acolo vor ajunge si fara ajutorul altora.Si nimeni nu e scutit de asta, nici macar cei care se cred stapanii acestei lumi.

| hândel explică:

Am greşit din neatenţie categoria, dar nu-i bai. happy

| badcommandorfilenamef1 a răspuns:

Ehei, „mancatul asta nu-i asa de simplu cum cred unii!" Vorba lui Matache Macelaru big grin Tot asa si cu politica si cu filozofia; la fel ca si matematica și carnea de porc, sunt foarte grele si astea! Problema asta e veche de cand lumea: cine poate oase roade, cine nu, nici carne moale! Iar cat despre partea cu virusul si „eutanasia" mascata, iar nu-i tocmai asa de simplu, ca de ar fi simplu, bine ar fi. Nu ca n-ar exista „bunavointa" in sensul asta, doar ca nu toti cei ce „scapa" de viata asta mizerabila, au noroc de o moarte usoara. Cat despre eutanasie, animalele sunt mai privilegiate; noi oamenii nu avem dreptul la o moarte decenta si usurata de chinuri. Macar bine ca este avortul legal! big grin Dar parca tot mai bine era invers, eutanasia legala si avortul interzis, cu unele exceptii, evident!
Cat despre dreptate, nu ai! Dreptate nu ai nici tu, nici eu si nici nimeni, afara de singur Dumnezeu, care numai El are dreptate si o va da celor care vor avea acces in Imparatia Lui.
Pentru mai multe relatii, vezi Sfintele Scripturi, Vechiul si Noul Testament! In rest, Dumnezeu cu mila! Doamne ajuta!