| roro.rebela a întrebat:

Ce nume de floare începe cu r?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regina noptii

12 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Rasarita =floarea soarelui.

April
| April a răspuns:

Adevarat spui, nu m-am uitat in DEX, iar cratima am uitat-o din graba! Cer scuze celei ce a intrebat dar, daca ar fi vrut un raspuns copiat din dictionar, l-ar fi aflat singura. Iar observatia cu expertul este rautate gratuita si grosiera.Sunt alte greseli mai semnificative pe site, nu-i cazul sa te lupti cu o biata cratima! Cu respect, April, expert TPU nu din vina sa ci din consideratia adminilor.(mesaj pentru miletyn)P. s. Observ ca dai explicatia din DEX doar pentru rasunsul celorlati, dar nu pentru al tau.Presupun ca si la regina -noptii scrie ceva in dictionar si poate ca si acolo era nevoie de o cratima. E doar o fireasca presupunere, nu ma duc sa ma uit in DEX, fiindca nu vreau sa verific pe nimeni.Aceeasi.

| OanaG a răspuns:

Romanita big grin

| anna01 a răspuns:

Rostopasca, roinita:-D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regina noptii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anna01
iata, cf dex, ce este rostopasca;
ROSTOPÁSCĂ f. Plantă erbacee cu tulpina erectă, ramificată, cu frunze mari, lobate și cu flori galbene-aurii, care conține un suc otrăvitor, întrebuințat în medicină; negelariță.
daca te uiti si la alte definitii vei vedea ca rostopasca e o buruiana si nu o floare.
In schimb, pe linkul urmator poti vedea Regina noptii - poze flori :
http://art-zone.ro/poze/Regina_noptii-imagini-fotografii.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@april : ai dat un raspuns de adevarat "icspert" - T(e)PU(i) cu te-ncurci, te-mpiedici si cazi!
Iata ce scrie in dex :
RĂSĂRÍT//Ă ~e f. reg. 1) Plantă erbacee oleaginoasă, cu tulpina înaltă, cu flori mari, galbene, cultivată pentru semințele ei, din care se extrage ulei comestibil; floarea-soarelui. 2) colect. Semințele acestei plante. /v. a răsări
P. S. : si in plus, ar mai trebui sa stii ca se scrie "floarea-soarelui" (cu cratima!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rostopascca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curu mami

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radacina rata ratusaca ragard ratoi radoin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rapita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic REGINA nopti
am 11 ani