| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere ai despre Uniunea Europeana?
Este o simplă uniune de țari suverane, sau o uniune ce se v-a dezvolta intr-o singura țară federală?

3 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Daca bagi 10 bile intr-o ruleta esti sigur ca va scoate 1 din prima? Cam asa suna intrebarea ta.

| francut a răspuns:

Deocamdata e o uniune care se zbate sa ramana unita. Greu atata timp cat tarile bogate vor o dezvoltare in 3-4 viteze.

| mlfz13 a răspuns:

In teorie, este o uniune de tari suverane ce impartasesc aceleasi valori economico-politico-sociale. Doar ca, plecand chiar de la primul pas in consolidarea ideii 'marete' interesele catorva state au fost pur comerciale si cred ca orice perdea de fum ar incerca 'greii' din aceasta schema, tot la principiul ala vechi 'avem nevoie si de unul mai talamb pe care sa il punem in poarta - unde nu vrea nimeni sa stea' se rezuma totul.