| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi de Codrin Ştefănescu? Credeţi că ne reprezintă? Adică, dacă un străin v-ar cere să descrieţi în câteva cuvinte tipul politicianului român sau să-i indicaţi pe viu o persoană reprezentativă, l-aţi alege pe el? Şi nu mă refer doar la politicianul din timpul nostru, ci şi la cei din vremurile dinainte, inclusiv vremea lui Caragiale.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai toți politicienii momentului se regăsesc în personajele lui Caragiale.

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Oh, Codrin cu "pentru ca putem"? e sinistru...
In niciun caz nu l-as indica pe el happy dimpotriva, l-as ascunde undeva sa nu ne faca de ras.
Cred ca Iliescu a fost "tata" lor. El mi se pare modelul omului politic roman, chiar daca e trist ca spun asta.
Dintre contemporani, Daea e cel mai interesant happy

| sabin89 a răspuns (pentru Kaℓi):

Pe care îl vezi mai...caragialesc?

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Greu de ales. Unul ar fi Boureanu, are un trecut demn de o comedie... Mai e Daea - omul spectacol, la fiecare aparitie lanseaza cate o perla.
Si sa nu uitam de https://www.youtube.com/watch?v=vQe41Yh1NCs

| sabin89 a răspuns (pentru Kaℓi):

Pe Codrin îl văd printre ăia care vociferau în sală la adunarea electorală (Scrisoarea pierdută)...să trecem la '48, ce să ne mai întoarcem la '21, eee. Sau printre bătăuşii care s-au încăierat la urmă. happy

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Aia erau simpatici, in felul lor happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are nicio funcție în afara de cea din PSD, deci un drept de vot în Comitetul executiv al partidului de guvernământ, deci nu e cine știe ce politician la momentul ăsta. Legat de tipul politicianului român e o discuție lungă, cei mai 'versați' politicieni ai momentului sunt Băsescu și Tăriceanu.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă refer atât ca funcţie, ci mai mult ca tip de politician; ca tip de om, în ultimă instanţă. Întrebarea e pusă cu o notă de sarcasm, având în vedere asemănarea cu personajele caragialeşti.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Mai toți politicienii momentului se regăsesc în personajele lui Caragiale.

| VictorFenrir a răspuns:

Parazit

| labis a răspuns:

Ca sa poti fi politician,nu conteaza tara, trebuie sa ai o mare calitate, si anume, sa mananci mai mult k@cat decat produci. daca poti face asta, ai toate sansele sa fii un politician de succes