| Sawarekh a întrebat:

Ce parere aveti de poporul turc?

Imi pare un popor asa cu care empatizez, si seamana multicel cu noi romanii, asa mai indisciplinatilaughing

Am vazut ca ei nu au treaba cu arabii, nu sunt pe ideea cu religia extremista in cap.

Ce parere aveti, ma insel eu sau sunt un popor cu care noi ne intelegem?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu-i cunosc extrem de bine ca si oameni caci nu am stat si jucat barbut impreuna ca sa incep cu o glumita laughing
am fost in vacanta de cateva ori in Turcia si am cunoscut asa superficial cativa turci si turcoaice doar din prisma serviciilor oferite de ei, lucruri generale pe care le faci cand esti turis la ei, dar nu cred ca ne asemanam noi romanii cu ei atat de multwinking
stiu ca sunt buni negociatori, negostori priceputi, le merge mintea si au scoala vietii
indisciplinati in trafic, soferii lor (mai ales taximetristii) conduc haotic, este de inteles la cat de multe masini sunt pe niste stradute inguste in Istanbul de exemplu
mie imi lasa impresia de oameni care par de treaba dar cumva disimuleaza asta
dar faptul ca ei stiu sa accepte pe toata lumea indiferent de natie sau religie asta este o chestie interesanta, o fi ea cumva o forma economico-perversa (ca sa faca bani de pe urma turistilor) dar faptul ca ofera conditii de lux ca si cazare la preturi decente, nu sunt hoti si nici nu te jecmanesc ca alti europeni de-ai nostri...au punctele lor forte!
Mie unul imi place Turcia deci cumva pot sa concluzionez ca si poporul turc imi place

daca ne raportam la istorie, nu prea ne-au fost prieteniwinking

| Sawarekh explică (pentru Simpatic):

Interesant ce spui, chiar vreau sa vizitez si eu intr-o zi aceasta tara!
Am o intrebare, oare o fi adevarat? mi-a zis o amica ca in Turcia fetele nu au voie sa iasa singure din casa, tu ce crezi?

| Simpatic a răspuns (pentru Sawarekh):

Da,este de vizitat sa stii mai ales istanbul sau ankara (istanbul neaparat!), daca iti place plaja si soarelea atunci Antalya este minunata pentru plaja si nu numai!
insa ceea ce ai intrebat referitor la femei si reguli de conduita in stransa legatura cu religia lor, te anunt ca nu cunosc acest lucru, dar nu neg faptul ca ar fi posibil!

7 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Poporul turc este un popor civilizat de marele Ataturk!
Dar, vechii otomani, numai "popor cumsecade" nu era.
Deci, depinde de ce epocă vorbești.
După 100 de ani de democrație, în Turcia, se pare că armata a fost cea care a asigurat democrația și nu a permis excesele unor conducători.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu ne intelegem deloc cu ei. Atat turcii cat si rusii ne-au cotropit si tiranizat țara și neamul sute de ani. Turcii n-au nicio legătură culturală cu noi.

| Sawarekh explică (pentru EestiSodalane):

Da dar vad ca ne-au lasat multe lucruri ce tin de cultura lor...

| anonimulll12345 a răspuns:

Turcii sunt indisciplinati si vulgari ca si Romanii, europenii de vest incadreaza ambele tari in acelasi categorie alaturi de Bulgari
Sunt religiosi moderati, Istoric la fel cu multe lucruri in comun stii cum zice puya "pai mai demult aici era Turcia mai vere"

| Theguitarist2001 a răspuns:

Da,tocmai au venit cativa la noi in scoala in cadrul unei colaborari/proiect.Au fost tare draguti si amabili