| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Apple Maps in comparatie cu Google Maps?

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Ce parere ai de o caruta trasa de un magar rapciugos in comparatie cu un Lamborghini Urus?

Apple maps au o usabilitate mediocra in state, in restul lumii pe Apple ii doare in... unde soarele nu patrunde, iar google a investit masiv in maps

| Zuzu1991 a răspuns:

In multe... este EXACT ca orice alta afacere
1. prospectarea pietei, ce anume sa cauta si nu exista destula oferta
2. marketing, chiar inainte de a lansa produsul trebuie sa faci reclama la greu
3. programatori, programatori, PROGRAMATORI (de aia e slujba aia asa de bine platita, si sunt vazuti bine intr-o firma chiar daca bat campii si "chinuie" departamentul de IT cu balarii aiurea)

din cate am inteles Google a invertit masiv in toate astea, plus cartografiere in zonele unde nu sunt harti oficiale, in informare - google maps poate fi folosit in unele orase chiar si din rrrrominica, ca planificator de transport in comun, chiar daca isi schimba traseele din an in pasti (autobuzul 102 din Bucuresti, a acoperit si 90% din ce, circula 101, care a devenit numai 10% din ce era, dar google maps nu l-au schimbat aproape 2 ani) in locatii, pe harta (restaurante, biserici, spitale, institutii, statii de transport in comun, etc.) in street view (care e DEMENTIAL si nu gasesti la alti provideri de harti) in imagini din satelit, in 3D (sa vezi si decorul virtual in 3D) si la sfarsitul zilei au pulsat serios cu programare la greu in app Waze, care e cea mai buna solutie de GPS din momentul asta, si care stie traseele optime SI e in stare sa ocoleasca pe cat posibil traficul, stie unde sunt radare, accidente, baraje de politie care au chef de puricat (verifica acte SI daca RAR-ul e pe bune), samd

| oglindasultanului a răspuns:

Are propria companie/produs/aplicatie. asta e diferenta intre ele