| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre : `Caracterul tău este destinul tău`?

10 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Vrea sa ne spuna ca depinde de caracter vitorul nostru. Daca vom avea un caracter bun binenteles ca vom avea si un viitor bun.happyPana la urma comportamenut si caracterul au o importanta mare in viitorul nostru.happywinking

Janina
| Janina a răspuns:

Oarecum, de multe ori caracterul te scoate sau te baga in belele...insa viata ti-o croiesti dupa propria confrmatie psihica, partea proasta e ca intervin si,, detalii" din exterior.

prfml
| prfml a răspuns:

In pricipiu da, dar destinul din pacate este si influentat de factori externi.

| tukhey23 a răspuns:

Adica daca sunt un rau, am un destin bun.Imi place ideea.Si app, d-zeu... nu se mai ''joaca'' cu destinele noastre, s-a plictisit happy

| Cryss a răspuns:

Caracterul este destinul tau, te defineste ca persoana si te ajuta in stabilirea relatiilor cu societatea happy. El se formeaza pe parcursul vietii tale in urma integrarii tale in societate si relatiile, valorile promovate de familie, prieteni.
Caracterul este portretul nostru psihic-moral ce cuprinde conceptia noastra despre lume si viata, convingerile si idealurile in raport cu normele societatii.
Pur si simplu caracterul ne ghideaza pasii in formarea noastra ca persoana individuala happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi nu prea najpa k pe de o parte are dreptate.
daca ai un karakter de doi lei ai si o soarta la fel...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nuuuuuuuuuuu, DACA AI CREDINTA IN DUMNEZEU O SA TE MIRI CE,, D E S T I N'' VEI AVEA; iti zic din experienta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paranghelie curata.Nu sint de acord decit dupa ani de munca asidua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de parere ca(,) caracterul iti este modelat de destin, destinul este condus de Dumnezeu.

| adryantm a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat liberul arbitru. In cazul asta nu mai are rost discutia ca Dumnezeu iti controleaza destinul ci tu esti creatorul propriului tau destin. Dumnezeu iti propune o varianta de destin daca alegi sa faci ceea ce el te invata. Adica sa raspunzi urii si supararii cu bunatate si fricii cu curaj. Nu invers urii cu ura si fricii cu masochism, plangere de mila si delasare. Astfel vei avea o varianta de destin urmata prin alegerile pe care le vei face, gradului tau de maturizare si intuitiei pe care o posezi in relatie cu ceilalati.
Deci Dumnezeu nu are un destin rezervat pentru tine... ci tu ai posibilitatea sa ti-l construiesti prin liberul arbitru si alegerile pe care le faci. Dumnezeu doar iti propune o varianta de destin si-ti arata calea. Cale care la randul ei este greu de inteles prin modaliatea ei de exprimare perpetuata de biserica.
Asa ca prima idee care reise este sa ne traim viata activ prin asumarea responsabilitatii pentru fiecare alegere pe care o facem, sa fim constienti de noi si sa traim in prezent si sa nu mai asteptam o minune in viata noastra sau sa fim pasivi. Toata lumea viseaza la o multime de lucruri care ar dori sa li se intample, dar pentru a le indeplini trebuie sa ne mai si ridicam din pat.
Si sa revin la idée intr-adevar caracterul reprezinta valorile tale morale si iti influenteaza direct alegerile pe care le faci prin modalitatea ta de a vedea in viata ce este correct sau nu. Dupa cum stim daca facem un bilant pentru momentul asta suntem intr-adevar suma tuturor alegerilor pe care le-am facut pana acum, iar pe viitor vom continu sa fim la fel suma tuturor alegerilor pe care le vom face de acum incolo.