| SERIALS a întrebat:

Ce parere aveti despre cazul lui George Floyd din SUA?
Am vizionat video in care politistii incercau sa il aresteze, iar unul din ei a îngenuncheat pe gâtul lui Floyd timp de cel puțin șapte minute, în timp ce era încătușat și întins cu fața în jos pe drum. Imi venea sa intru in video si sa il indepartez pe politist si sa ii trag o palma zdravana cat sa cada la pamant. Acel om de culoare nu putea sa respire, iar politistii l-au fortat prea mult desi saracul om nu era armat.
De ce exista nedreptate? Cred ca politistul ala avea probleme cu capul si se simtea puternic cand facea rau la altii, se credea Dumnezeu, dar lasa ca va raspunde in fata legii. Inchisoare il asteapta.

18 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

laughing Si crezi ca nu o sa dea white supremacists destui bani cat sa ii ia la politist un avocat de top si sa scape in cativa ani? Nu o sa faca ala inchisoare cat merita, stai chillut.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Exista nedreptate atat la albi, cat si la negri, dar, da, nu a fost corect, moral ceea ce a facut politistul.

Răspuns utilizator avertizat
| SERIALS explică (pentru Wr3nch):

Dar negrii pot sa il violeze in inchisoare ca sa se rasplateasca.

| Wr3nch a răspuns (pentru SERIALS):

Si crezi ca il baga unde is negrii lol? laughing O sa il duca in pavilion izolat, unde ajung doar garzilelaughing Auzi, sa il bage la gramada cu negrii, buna glumalaughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că au prea multă putere acolo. Fac școală un an și li se pune pistolul în mână să facă pe dumnezeii. Și la ei e aceeași problemă ca la noi, nu au o pregătire serioasă. În Australia academia de poliție durează 5-6 ani și nu se simte nimeni în pericol pe stradă.

| SERIALS explică (pentru Wr3nch):

Eu credeam ca va simte pe pielea sa ce inseamna organ de negru big grin si in gaurica si in gurita big grin pana sa zica: Nu mai pot.

| Drimmero a răspuns:

Foarte bine ca se ia atitudine si pentru politia care comite abuzuri, ma incanta ca s-a bagat sub pres subiectul coronavirus, mai discuta si oamenii si despre altceva, sper ca subiectul asta sa n-aiba soarta coronei sa dureze la fel de mult, mass-media e inventiva si abia asteapta senzationalul/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A mai fost intrebarea. Cauta-le pe cele vechi, si citeste comentariile, ca eu n-am chef sa o iau de la capat.
Saracul om nu era arestat degeaba, politistii nu mai sunt politisti, cazul e judecat de cei in masura pentru asta.
Restul e vorbaraie inutila. Nu a fost luat degeaba de pe strada, politistii nu au fost profesionisti.
Mi se cam rupe de astia care fac prostii, apoi mor in timpul arestului. Cel putin dpdv economic, e mai bine. Decat sa ne protejam de infractori platindu-le paza, mancarea si serviciile medicale, mai bine sa nu mai fie printre noi.
Si nu vad nici o dovada de rasism, nu e relevant ca politistii incapabili erau albi, iar suspectul negru. Nu cred ca e nimeni rasist pana la crima, in mileniul asta.
In Romania s-a intamplat treaba asta intre oameni de aceeasi rasa. Un tip cu probleme psihice si dosar penal pentru pedofilie, a abordat o fetita intr-un parc public, fetita s-a speriat si a mers la parinti, parintii au anuntat jandarmii din apropiere, jandarmii au vrut sa-l legitimeze, el a rupt-o la fuga, si a sfarsit dupa ce i s-a aplicat spray lacrimogen pentru a-l putea incatusa si transporta. La fel ca si in cazul lui Georgica negru', lumea s-a isterizat ca "brutele in uniforma l-au omorat".
Nu prea s-a gandit turma ca un individ recidivist in pedofilie, nu ar trebui sa abordeze copii necunoscuti in parc, si sa fuga de jandarmi. Mai ales ca avea o stare de sanatate in pioneze, la fel ca si Floyd.
Astia-s delicventi care mai au o flatulenta si mor de la supradoza de Mona ori droguri, politistii sunt doar ghinionisti ca mor in timpul manevrelor de arest, care bineinteles ca nu sunt blande, mai ales cand specimenele se zbat.
Reveniti-va, oameni.
Politistii sunt antrenati sa ridice oameni foarte periculosi, nu stau sa-i mangaie pe cap. Eu le-am predat spray-ati direct in nas, taiati, pe jumatate dezbracati, cu crize samd, dar n-a murit nici unul. Astia care ajung la TV, sunt in stare foarte proasta dpdv al sanatatii, dar umbla cu ilegalitati, ca sunt smecheri. Mi se rupe de ei, nu ar trebui mediatizati.
Si nu e rasism, nu mai fiti dobitoci. Albii sunt mai slab dezvoltati fizic si in numar mai mare, eu cred ca admira rasa neagra, iar Hitler e mort de mult. Intamplarile astea sunt rare.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Lasă că urmează și subiectul yellowstone, că și așa am văzut că se tem mulți să nu erupă supervulcanul.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Yellowstone a mai erupt daca nu ma insel, mai mare buba e Vezuviu care poate sa mature cu Napoli + orasele din apropiere, e un super-vulcan + ca mai au vulcani subacvatici destul de periculosi,, ideea e ca daca napoletanii au ghinion vor fi la un pas sa fie ori inghiti de ape, ori ingropati in cenusa, teoria asta e realista.

| SERIALS explică (pentru Drimmero):

Ce treaba are vulcanul Yellowstone din America cu orasul Napoli din Italia? Nu stau bine cu geografia

| Drimmero a răspuns (pentru SERIALS):

Geografic nu au nicio treaba, dar in cele 2 locatii se afla 2 super-vulcani activi care pot erupe oricand si pot produce pagube mari, Napoli chiar ar fi amenintata cu disparitia daca erupe Vezuviul.

| SERIALS explică (pentru Drimmero):

Doar Napoli sau si alte provincii care se afla in jur? Ce vulcan se afla langa Napoli? As vrea sa ma informez

| Drimmero a răspuns (pentru SERIALS):

Cel mai probabil tot Golful Napoli care curprinde si Pompeiul + insule mici din zona.

Vezuviu a distrus Pompeiul acum mult timp cand l-a acoperit de cenusa si l-a transformat intr-un adevarat muzeu natural in aer liber, celebrele 'statui' care erau de fapt oameni carbonizati si pietrificati dupa mii de ani vazuti in pozitii ghemuite surprinsi in momentele eruptiei, sunt o descoperire arheologica importanta.

Totul tine de dinamica si activitatea placilor tectonice, nu se stie cand si cum se va produce. Vulcanii sunt clasificati dupa eruptie si structura parca, Vezuviu e un stratovulcan, ceea ce inseamna ca are eruptie violenta si degajeaza materiale solide( bombe, piroclaste) + lava pe distante mari, iar cenusa are sute de grade si forta distructiva.

| Drimmero a răspuns (pentru SERIALS):

Https://youtu.be/S1Kbym7WYzs

Un video din filmul '2012', arata eruptia vulcanului Yellowstone, cam asta inseamna statovulcan, Vezuviu e la fel, cam asta a patit Pompeii,, cam asta ar pati si Napoli.

| Robert150103 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Citind comentariul tau, pot observa ca nu stii nimic despre ce se intampla in US. Rasismul este o problema mare, atat in US cat si in alte tari. Nu am locuit foarte mult in Romania ca sa stiu cum este situatia acolo, dar aici este grava. Politisti rasisti au fost din totdeauna, pacat ca legea ii protejeaza mai mult decat ar trebui. Acum revin la situatia lui George Floyd. Daca te informezi si cauti pe internet vei vedea footage de pe camere video dinaintea filmarilor de pe Twitter. Floyd este scos din masina si tinut de 3 persoane jos, initial, pana cand oamenii apar filmand cu telefonul. Politistul sta cu genunchi pe capul lui Floyd timp de 8:47 in timp ce Floyd striga deoarece nu poate respira. Acesta nu are arma, nu se apara si face ceea ce i sa spune, iar politistul il omoara incet pentru ce, $20? Iar cei 3 politisti se uita la el cum moare. Tu, ca si om, te-ai putea uita la o persoana care moare incet, in fata ta, fara sa faci nimic (indifferent de rasa acestuia)? In America ai DREPTUL de a purta o arma pentru self-defense. Nu doar ca el nu avea o arma, acesta nu a rezistat ordinelor. Inca odata, nu stiu ce se petrece in Romania, dar nu compara ce se intampla aici, cu ce se intampla acolo, unde locuiesti tu, sunt alte legi. Acum despre proteste. Protestele sunt un DREPT aici. Nici un protest nu a fost violent pana sa arunce NYPD, LAPD si toate celelalte departamente cu tear-gas si sa traga cu rubber bullets IN FATA OAMENILOR. Pentru cei care nu stiu, acele "rubber bullets" se trag in jos ca acestea sa sara si sa loveasca persoanele in orice zona mai jos de burta. O jurnalista si-a pierdut ochiul stang din cauza unui rubber bullet. Cat deapre argumentul ca un African-American este mai puternic decat un om de rasa alba, e bullshit. Inca o data, legea ii protejeaza pe politisti in aceasta tara. Iar daca inca crezi ca nu a fost rasism, politistul a primit un charge de "second-degree murder" iar restul trei, de "third-degree murder". #BlackLivesMatter #GeorgeFloyd