| GolopențaAdrian a întrebat:

De ce unii politistii nu respecta legea si dau amenzi aiurea sau iau permisul sau amandoua? Ca acum am vazut un video cu un politist care da amenda si ia permisul unui conducator care a parcat masina sa isi duca copilul la scoala si politistul nu i-a dat nici procesul verbal aceasta intamplare s-a petrecut in Caransebes.Aceasta intamplare a fost postata pe facebook de infocs.ro

Răspuns Câştigător
| MadagasHardwell a răspuns:

Pentru ca sunt politisti laughing

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si ce daca e parcat sa isi duca copilul la scoala? Asta inseamna ca nu trebuie sa respecte legea?

Probabil nu i-a dat procesul verbat din cauza ca nu a vrut sa il semneze, caz in care il va primi prin posta.

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Da dar el i-a dat amenda si ia luat permisul si procesul verbal conducatorul a vrut sa il dea dar politistul nu ii la dat si a tinut-o tot pe a lui

| GolopențaAdrian explică (pentru GolopențaAdrian):

Oricum aiurea ca i-a dat amenda si i-a luat permisul din cauza trecerii de pietonii dar masina conducatorului era la 8 metri de ea

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asa ca am vazut si eu filmultetul, sa discutam despre acelasi lucru. Ala e un frustrat care daca e avocat crede ca e atotputernic si poate sa parcheze unde vrea.
Si ce daca era la 8 metri de trecere? Legea zice ca nu ai voie sa parchezi la 25 m de trecere, deci clar a incalcat legea si isi merita pedeapsa. Scuza cu copilul nu tine, ca nu ii picau picioarele copilului daca mergea 50m.

Omului i-a fost lene sa parcheze regulamentar apoi cand a fost prins a inceput sa faca scandal. Parcatul in fara scolii e o chestie la moda, sa nu care cumva sa oboseasca comoara lui tati pana in clasa.

De procesul verbal nu arata nicieri in film ca nu i-a fost dat, doar ca politia a zis ca elibereaza zona si pe urma il scrie.

Sa fim seriosi omul a gresit si incerca in mod penbil sa se scoata, iar nu nu vad de ce esti atat de mirat si ofensat de actiunea politistilor, una corecta si legala de altfel si asa ti s-ar parea si tie daca ai cunoaste legislatia si daca te-ai lovi zilnic de ciobani care parcheaza unde vrea muschiul lor.

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Ai dreptate

| GolopențaAdrian explică (pentru GolopențaAdrian):

Cred ca n-am prea auzit bine ce zicea politistul ca se auzea mai incet

| pufulescu a răspuns:

Politistii au " ouale " asa mari fiindca nu si-o iau mai des in bot, ca in tarile vestice! Daca am avea mai multi refugiati in Romania, de preferinta arabi, acestia i-ar invata pe domnii politisti ca bataia doare si uniforma nu te scuteste de dureri osoase;-)
Deasemenea nici de abordarea legala nu le e frica tovarasilor militieni, fiindca stiu ca romanii sunt 90 % saraci si nu au bani sa le taraie fundul gras prin tribunale, chiar si aiurea daca nu au dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Ce explicatie ai dat si tu. Au ouale mari? Eu zic ca le au prea mici. Cu dobitoci ca ala din film nu stai la discutii si tremuri in fata lui. Ii dai amenda si sa si o baga in cu.r dupa aia. Politia din Romania are nevoie de mult mai multa autoritate si putere, mai ales in fata soferilor... dar na vorbesti si tu in necunostinta de cauza.