| Fvn a întrebat:

Ce parere aveti despre Elizabeth Bathory?
Ciudata femeie, nu?

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

D e fapt femeiea asta e mai mult invaluita in mister decat se stiu lucruri practice despre ea. Am citit destul de mult pe tema si pana la urma mi-am facut o parere ceva mai echilibrata, la un moment dat existand si versiunea ca intreaga poveste a fost conceputa de adversari ai familiei regale.
Ce-i drept, posibilitati avea sa comita fapte de genul celor deschise, desi 600 de fete (asa cum e zvonit) mi se pare totusi cam mult. Cand esti contesa nimeni nu se preocupa prea mult ca dispar tarancute la tine la curte, desi din nou, daca dispar 600 parca, parca cineva trebuia sa reactioneze. Gilles de Rais de exemplu, in Franta, tot in Evul Mediu, a omorat vreo 200 de copii tot asa profitand de pozitia lui influenta.
Acum ca folosea tortura, da as crede, dar partea cu imbaiat in sange nu o cred, mi se pare exagerare; plus ca sa exsanguinezi total o persoana era totusi mai greu in acea perioada, si nici conditii de pastrare a sangelui nu erau ca acum, de fapt nici nu se stia mare lucru despre sistemul circulator.
Oricum, vinovata sau nu, sigur va mai alimenta multe jocuri si fime, din pacate multe stupide.

4 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Da dilie rau rolling on the floor)
sincer nu auzisem de ea dar am cautat repede...de curiozitatea asta ma manca de viehee heelaughing)

| Klara a răspuns:

De fapt e Erzsebet Bathory. happy

| aleeee a răspuns:

Foarte ciudata...Mai ales ca se imbaia in sange:-&

| casy14channel a răspuns:

Da no, cum poti face asa ceva, am mai citit despre ea dar nu-mi aduceam aminte bine ce a facut, ce bine ca a fost pedepsita, pacat ca nu prin tortura, ca asta merita!