| NoOne18 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Eu cred ca avem nevoie de asa ceva ca sa se mai potoleasca nebunii, ca a ajuns lumea in ultimul hal, dar doar pentru urmatoarele cazuri: pedofilii care abuzeaza de copiii cu varsta mai mica de 10 ani, criminali in serie si cei care maltrateaza animalele din pura placere.
De ce consider ca e necesar acest lucru? Deoarece asa cum s-au nascut (exemple pozitive)genii (ca Newton, Bethovan, Leonardo Da Vinci si asa mai departe cu dorinta de a aduce un bine lumii, o schimbare.Ei si saraci sau infometati aveau dorinta in sange de a face ceea ce le place) asa se nasc si jeguri(exemple negative) care vor sa aduca necazuri, bolnavi mintali care trec cu brio testul dat de psihiatru.Un om caruia ii face placere sa ucida si sa chinuie, nu se invata minte indiferent daca e inchis batut si asa mai departe, ei sunt paraziti si trebuie eliminati.

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Harta nu este teritoriul. Orice om este mult mai mult decât comportamentul lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... parca aud un criminal ca ar spune asta :/

Si unde te referi tu acum, in Romania? In alte tari? Ca in unele parca se face asta, si in acest caz ar trebui sa comparam rezultatele.

Sa zicem ca cineva omoara pe altcineva fara sa vrea, sau cuiva ii este inscenat acest lucru si NU poate sa dovedeasca contrariul.
Atunci o sa moara un om nevinovat?

Cel mai bine ar fi sa se inchida undeva la vreo 20 de ani. Oamenii se pot schimba. Doar oamenii nebuni nu pot, iar aceia trebui plasati in centre speciale.

Dar sa iti doresti cu adevarat ca cineva sa moara... asta ar face si un criminal.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Sa zicem ca cineva omoara pe altcineva fara sa vrea"
normal ca cineva care omoara pe cineva fara sa vrea nu ar trebui omorat
"cuiva ii este inscenat acest lucru si NU poate sa dovedeasca contrariul"
da. oricum daca nu e omorat sfarseste inchis intr-o cusca
"Oamenii se pot schimba."
si de ce ar trebui sa intereseze pe cineva ca un tip care violeaza si omoara 20 de copii ar putea sa se schimbe?

| DoarBogdan a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Oh, ce nu imi plac parafrazarile... de parca nu as stii ca la acele cuvinte faci referire sad

Pai sfarseste intr-o celula, cine stie ce o sa se mai intample dupa, macar este in viata sa afle. Si oricum... raspunsul afirmativ trebuia sa iti raspunda tie la intrebare.

Si la ultima parte, ai copiat doar prima fraza :/
Cum am spus, cei nebuni nu pot, ca sunt nebuni. Iar ala care ar face ce ai zis, ar fi nebun. Din nou, si asta trebuia sa vina ca raspuns, nu o continuare.

| NoOne18 explică (pentru DoarBogdan):

Exista oameni care par a fi sanatosi exemplu.Citisem un articol despre un tata roman care era un om extraordinar, isi iubea si respecta sotia, familia, prietenii etc.Intr-o zi si-a abuzat sexual fiicele de 4 si 5 ani... de ce? Dracu stie.El parea a fi cu picioarele pe pamant dar uite ca nu era.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru DoarBogdan):

De parca faptul ca cineva ar putea sa insceneze ceva cuiva inseamna ca anumiti oameni nu merita si nu ar trebui sa fie omorati.
Defineste nebun.

| Mosotti a răspuns:

Sunt de acord categoric cu pedeapsa cu moartea dupa ce-l chinui ceva ani insa.
Pentru violatori, pedofili, criminali, sadici, batausi in mod repetat si grav, chinuiti si omorati apoi, ca astia oameni nu se mai fac.

| Emma30555 a răspuns:

Este corect ce spui tu dar eu as propune sa fie mai aspre pedepsele pentru nenorocirii ăștia nu neapărat omorâți.

| mastadont a răspuns:

Dacă îi ucizi pe criminali atunci cu ce ești tu mai bun decât ei? Acest lucru nu te face decât să devii și tu un criminal. E ca și cum ai studia drogurile drogându-te zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o părere foarte bună.Şi nu,nu mă consider criminală pentru că vreau ca nişte oameni care au făcut atât rău altora nevinovați să moară. Închisorile ar trebui să fie pentru cei care nu au distrus/luat vieți. După ce omori/violezi pe cineva care nu ți-a făcut nimic,nu ar mai trebui să ai o a doua şansă.Şi,în plus, au fost cazuri în care dejecțiile astea umane, au stat ani de zile în închise, iar după ce au ieşit, şi-au reluat obiceiul.Nu mi se pare corect să se dea voie să existe astfel de cazuri.
"pedofilii care abuzeaza de copiii cu varsta mai mica de 10 ani"
De ce doar pentru ăştia şi nu şi pentru ăia care abuzează copii de 12 sau de 14 ani? Sau de ce nu pentru violatori în general?
"criminali in serie"
De ce doar criminali în serie şi nu şi criminali care au omorât o singură persoană? Nu ți se pare suficient că a omorât o persoană? Ți se pare că s-ar putea îndrepta sau îți pasă că ar putea reuşi asta?
"maltrateaza animalele din pura placere"
Da, i-aş trece şi pe ăştia acolo şi nu doar pentru că sunt o iubitoare de animale, deşi nu îmi place să mă etichetez aşa din moment ce sunt consumatoare de carne.Doar că nu suport ideea de a chinui o ființă.Să o omori (într-un mod cât se poate de blând) şi s-o mănânci este altceva.Un om care e în stare să bată, să chinuie în cele mai groaznice moduri chiar şi un animal, mi se pare un bolnav irecuperabil care reorezintă un pericol pentru societate.Cei mai scârboşi oameni pe care i-am cunoscut spuneau că nu suportă animalele.Şi nu erau nici măcar genul (sau cel puțin nu cred că erau) care să le agreseze fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" pedofilii care abuzeaza de copiii cu varsta mai mica de 10 ani, criminali in serie si cei care maltrateaza animalele din pura placere."
Daca abuzeaza un copil de 11 ani?
Daca o persoana omoara numai doi indivizi(3 fiind minimul pentru a putea dobandi titlul de criminal in serie)?
Aia cu animalele nici nu mai merita discutata la cat de stupida e.
Ar trebui sa inveti mai intai sa scrii numele lui Beethoven inainte sa iti dai cu parerea legat de cine ar trebui sau nu sa fie omorat.

| Cheo0S a răspuns:

Exact hai sa ne intoarcem in evul mediu. Legile sunt facut pe baza rationala, nu degeaba am evoluat altfel fiecare si-ar face dreptate pentru El.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Cheo0S):

Nu fii trist, pedofilule. Incearca sa stai departe de copii si nu o sa vrea nimeni sa te omoare.

| Cheo0S a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Pana acum nu a incercat nimeni sa ma omoare. Daca mi se intampla promit ca te chem pe tine, durule.

| 19flo79 a răspuns:

De ce ar trebui sa omori in loc sa ajuti?

| nevermatch a răspuns:

Oamenii care abuzeaza alti oameni indiferent de sex nu merita omorati. Trebuie lasati sa traiasca in vina si mizerie.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

O parere buna.
dar sa nu fie pentru cei care se poarta urat cu animalele