| aaaaaaa1 a întrebat:

Ce parere aveti despre statul femii in evul mediu?
funda

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Revoltator pe deplin.Si nu doar femeia era tratata jenant, in Era Neagra pentru cei de rand, si Era de Aur pentru biserici, superstitii si ipocrizii.Atunci erau vremurile cand Borgia prospera si se cotcaia ba cu sora-sa, ba cu nepoata-sa, iar Galileo si Fibonacci erau huliti si rau priviti.Ca surplus,atunci stangacii erau discriminati,pentru a-ti face o idee mai ampla despre Black Ages.

Oricum, multe din ideile de ordinea zilei atunci, sunt prezente si astazi, doar ca femeia nu mai e considerata sclava pe fata, mizeria se doseste bine de tot sub pres.Momentele de genul celor ce au avut loc atunci ar trebui rememorate, ca sa se inoculeze ideea ca repetitia unor evenimente de tipul asta este inacceptabila si mai mult, idioata, nefondata, neargumentata.

| ZvT a răspuns:

Nu am auzit de statul femii. În evul mediu nici nu existau state. Ştiu ce ai vrut să scrii dar îţi răspund aşa cum ai scris, în batjocură. Pune mâna pe o carte că nu muşcă.

| aaaaaaa1 explică (pentru ZvT):

Scuze e statul femeii in evul mediuwinking**hee hee

| ZvT a răspuns (pentru aaaaaaa1):

Statutul femeii în evul mediu era cam acelaşi cu cel din zilelea noastre în unele ţări arabe. Femeia era considerată net înferioară bărbatului şi trebuia să se comformeze dorinţelor bărbatului.

| xxbyaxx a răspuns:

activitatea femeii este deosebit de intensă, chiar în grad superior bărbaţilor, pentru procurarea celor necesare traiului cotidian: ea participă la munci agricole şi gospodăreşti.