| anaservic a întrebat:

Ce parere aveti despre sterilet? Care sunt avantajele? Dar dezavantajele? Este sigur pentru fetele care nu au nascut? Astept raspunsuri de la fetele care au folosit. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sim0 a răspuns:

Mama mea a avut o perioada sterilet :]. Ca avantaje ar fi ca asigura o contraceptie locala fara efecte secundare, acestafiind avantajul cel mai mare - dupa montare, contraceptia este garantatapentru 3-5 ani, nefiind necesare alte masuri contraceptive (calendar, grija administrarii regulate de anticonceptionale etc.). Nu in ultimulrand aplicarea lui este foarte simpla.

Dezavantaje : Steriletul nu este indicat pentru femeile care nu au avut copii. Asa ca nu ti-l recomand. Poate provoca diferite afectiuni greu de tratat, inflamatii locale. Steriletul este indicat femeilor care au nascut cel putin un copil si sunt sanatoase din punct de vedere genital precum si celor carora le este contraindicata contraceptia hormonala.

1 răspuns:
| harciog a răspuns:

Avantajul este garantat ca mijloc de contraceptie citiva ani, eu stiam de 5 ani, iar pe linga dezavantajele descrise mai sus de domnisoara Sim0 mai adaug un disconfort sexual pentru partener pentru ca, in pozitia misionarului, va fi atins de multe ori creind o usoara durere si deci pierderea excitatiei pe moment.