| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre SUA?

34 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

O tara pe cat de dezvoltata pe atat de periculoasa

| TheGentleman a răspuns:

O țară liberă, democratică, a cărei influență pe plan științific, cultural și economic poate fi comparată cu Imperiul Roman. Această unică performanță, in doar 300 de ani de existență a SUA

| acerr a răspuns:

De SUA. ahhh foaarte buna, dar despre oameni nu prea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara indoieala este cea mai puternica tara de pe pamant : De ce : Geografia
Insa se confrunta cu probleme grave etnice, luand in considerare ca nu are 1 radacina, 1 etnie ci este alcatuita din masele de oameni care au migrat din toate colturile lumii. Insa se face o distingere intre rase. Rasismul porneste Din SUA, chiar si Hitler s-a inspirat de la Americani.
Acuma cu democratia absoluta. stabilitatea statelor unite se cam inclina., asa apar cazurile de impuscaturi, izbucniri de violente.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, raspunsuri previzibile si penibile, ca de obicei. Am colegi americani, am tot lucrat pentru americani de vreo 15 ani incoace. Un urias cu picioare de lut, ca tara. Ca popor, avand si ei destui tzacaniti, sunt totusi mai civilizati ca multi altii - si nu de buni ce sunt ei, ci fiindca legea functioneaza. Gindeste-te ca Paris Hilton a fost prinsa fara permis si a facut vreo luna de bulau. Paris Hilton, da?

| FreddieM a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O parere scurta si clara e mai simpatica decat desconspirarea unui caracter anost si arogant pur romanesc. Cam urat din partea mea, dar e necesar, daca tot avem voie sa comentam parerile celorlalti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FreddieM):

Sigur ca da, ai voie sa comentezi parerile celorlalti. Iar raspunsul tau la subiect... care e?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheGentleman):

Cultural? Cu ce a contribuit SUA dpv cultural? Cu marea capodopera cinematografica Deepthroat? Cu justin biberon si alte nulitati mainstream? Dar in plan stiintific? Au inventat cumva penicilina? Au construit cel mai mare accelerator de particule de pe planeta? Dar economic? Au eliminat saracia? Au cumva cel mai bun sistem de sanatate din lume? Democratie? https://www.theatlantic.com/......cy/550931/

| laSoledad a răspuns:

@AA1CK3D: "apar cazurile de impuscaturi, izbucniri de violente"
- impuscaturile si violentele au fost de mult in SUA, doar ca au aparut abia recent in atentia ta

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Articolul ala are o explicatie foarte clara. Este de pe theatlantic.com, care este de stanga, democrata, si este scris in timpul conducerii lui Trump, care e de dreapta. Acolo in articol apar idei legate de temele aparute aici: https://www.allsides.com/media-bias/left-center care sunt idei tipice de stanga. Iar ceea ce au scris ei acolo este un raspuns tipic contra unei guvernari de dreapta. Asta e treaba lor sa scrie, ei fiind de stanga.

https://www.allsides.com/news-source/atlantic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Stii povestea cu rezervatia si conducta aia cand au facut ca la Pungesti, nu? Democratia e doar o iluzie. Democratii autentice sunt doar vreo 2-3 pe planeta.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De acord, doar ca democratii din SUA trebuie sa-si faca si ei norma prin ziare, hehe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Mdah. Liberali, democrati... toti la fel.

| TheGentleman a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au cei mai multi laureati Nobel, nu au pierdut niciun război din cele 2 mari ale lumii, au inventat computerul, autoturismul și cam tot ce folosim noi astăzi

| FreddieM a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, corect. S.U.A e ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

E o tara frumoasa ce merita vizitata. Los Angeles, Miami Beach, Hollywood.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tara in sine e o reusita.
Americanii in schimb, din ce vad, par putin cam retardati. Viata e prea simpla pentru ei, unii sunt niste saci de grasime care isi mai calca din copii, cand baga in garaj camioneta cu motor de vapor.
Au si criminalitate ridicata, cu toate ca politia lor e foarte buna; sunt multi, iar asta ii ajuta pe psihopati sa se ascunda.
Pe scurt, nu mi-ar placea sa traiesc acolo pentru ca mi se par retardati, dar recunosc ca e o tara misto, in care poti face multe, avand foarte multe resurse.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu ce a conntribuit SUA intrebi tu?laughing cred ca nu stii despre ce vorbesti amice laughing
Aflla ca de cand aparu SUA mai toate acolo sau inventat laughing asta asa ca idee. Iata biberon si ce mai spui tu, ar fi bine sa mai si citesti una alta, biberon nu este american, este canadian, asta doara asa ca idee.

Vorbesti de la radio sant.Americani aveau acelerator de care spui tu dinaintea europeenilro,cred nu stiu sigur.
Daca au cel mai bun sistem de sanatate din lume? Cam tot ce apare in general in domenoul medical vine din SUA si de altfel din orice domeniu laughing
Si calculatorul asta pe care tu scrii tot din America vine laughing sau telelfoane si asa mai departe.
De cultura are cultura de care vrei,iar la filme mai toti se uita la filme americane,mai sa fie ca sa vezi si tu ce chestie.

Ba is buni,asta e adevarul is buni, trebuie sa recunoastem laughing ma rog daca unia nu vor e treaba lor.
Vad ca te contrazici singur. Spui ca is vai mama lor cu picoare de lut, oamenii nu de buni au sistemul ala ci pentru ca legea functioneaza, cam asa te-ai exprimat laughing deci sa inteleg ca legile din america functioneaza singure laughing sau ce ai vrut a spune? Legile alaea is facute de oamenii din america, nu-s extraterestre si ele fac, ori obliga oamenii sa le respecte.
Dar vorba aia te-ai trezit si tu acu din somn

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Biberon a fost facut celebru in SUA, sa avem pardon. Deja daca ma iei cu "cred nu stiu sigur" nu avem ce discuta. Intrebarea era de SUA, iar prin urias cu picioare de lut m-am referit la dependenta lor de industria de armament si de importurile din China. Dar, cum ziceam, tu ma iei cu "cred nu stiu sigur" asa ca nu imi mai racesc gura de pomana.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Sofer):

Dar e și periculoasă! Dacă te duci, ai grijă!

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiam ca tu scrii cu gura laughing Ca idee americanii nu-s dependenti de China,ba as zicew ca China e dependenta de america laughing
Ma gandeste odata.Voi romanii care traiti in RO nu stati sa rumegati in general.
Daca vrei sa stii in america nu ajung produse chinezesti,adica chinazarii,sau apar dar ceva mai rar,mai mult pentru chinezii care locuiesc aici.
Toate firmele,companiile din china is ale americanilor. Daca li se scoala si le muta altundeva china e deja la baie rau de tot laughing
Eu nu prea vad in magazine produse chinezesti.Una e sa fie fabricat in China alta e sa spui ca e ceva chinezesc.
In America nu am vazut haine,incaltamainte de origine sau cum sa-i zic,de conceptie chineza.
Faptul ca tu iti faci o fabrica in RO ai succes, devii f cunoscut, te duci apoi si muti fabricile in China, aia nu inseamna nimic, ma refer ca gata e chinezarie laughing
Deja americanii au inceput sa isi mute fabricile inaapoi, sau prin jur.Americanii is dependenti de industria de armament, cei aia, explica laughing sau bagi asa din top, esti in pauza de inspiratie laughing
Hai mai ia ceva in gura si mai baga cateva din astea laughing
Urias cu picioare de lut= dependenta de arme si de china, luati aminte laughing trebuie sa notam chestiile astea sa stim in viitor, e ca vorba aia unde dai si unde crapa laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Hahaha, ce amuzant esti. In amurika nu ajung produse chinezesti, hahahahahaaaa! https://ustr.gov/......blic-china
https://en.wikipedia.org/......s_industry

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

SUA e acel loc in care Dumnezeu ia abandonat pe oamenii practic si-a luat mana de pe copii care se nasc in aceea tara. Occidentul e un mare rahat de capra vestica.
Acolo in SUA e jungla curata, oamenii aceia sunt pierduti sufelteste, din cate am inteles oamenii acolo sunt mai primitivi in gandire, citeste https://en.wikipedia.org/wiki/The_Decline_of_the_West si o sa intelegi.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce imi trimiti tu sa vad,sincer nici nu am deschis sa vad ce balarii ai mai trimis.
Cand am spus ca nu-s produse chinezesti am spus-o de la fata locului,nu asa ca tine din ce balarii citesti de pe net laughing
Inca odata spun,una este un produs de conceptie chinezeasca si alta este un produs fabricat in china.
Si BMW are fabrica in India,in Africa de sud,asta inseamna ca masinile respective is masini africane sau indiene?laughing
Grele rau de tot se pare pentru tine.
Deci eu merg in magazin,nu am spus toate magazinele,asa sunt si unele care aduc produse chinzesti pentru chinezii de aici,dar is f putine,in general produse alimentare,restul haine,pantofi chiar de ar aduce chinezii ceva aici nu ar avea nici o sansa laughing nu au ei sanse brandurile europene aici dapai niste stifturi necunoscute din china.
Altceva in afara de linkuri culese dupa ploaie mai ai ceva? Dar ceva de la tine, din ce ai vazut tu, nu din c e zic altii laughinghai baga, iar daca nu prea ai ce baga, atunci nu mai comenta, nu va mai treziti stiutori citind ciuperci aparute dupa ploaie laughing

| relian a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

laughing amemricanii is primitivi,iar romanii cei mai destepti laughing dar se pare nu au ce manca, nu au ce munci, asta pentru ca da pe afara de prea multa gandire laughing omule ai mincat ceva ciuperci halucinogene cumva?laughing suflete pierdute laughing eu am impresia ca pierdut rau de tot esti numai tu laughing

Cate ai inteles tu din ce ai citit, asa te exprimasi, dar banui sa nu zic sigur tu una citesti si alta pricepi, ori citesti cu ochii si intelegi in gura laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

End of discussion, nu am cu cine.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru relian):

Nici un „made in China" nu folosesc americanii? Nu cred!

| relian a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Am spus eu ca nu sunt produse fabricate in china? As spune ca 80% acolo is fabricate.
Dar ce aveti bre laughing atat de slabi in gandire puteti fi?
Nu stiu as desena dar nu ma prea pricep la desene laughing
Uite iti explic si tie asa cum sa zic mai babeste laughing
BMW are fabrica in Africa de sud? Are, iti zic eu sa nu mai cauti.Msinile alea doara sunt fabricate acolo ok? asta nu inseamna ca spui uite BMW e masina africana laughing
Deci una e fabricata undeva, alta e masina germana, italiana etc.
Uite alt exemplu.Toate produsele Apple sunt fabricate unde? In China,te asigur,dar asta nu inseamna ca Apple is produse chinezesti,nu stiu cu ce anume ganditi,probabil cu capu sigur nu laughing

Daca nu pricepi spune si o sa caut sa desenez.
Cum zic tu in RO descopri, fabrici ceva, orice, ai succes,; lumea cauta ok? Asta este un produs facut de firma ta, conceput, proiectat zii cum vrei de firma ta care este o firma romaneasca.
Ei dupa o vreme iti muti fabrica in China ca acolo aia lucra cu 2 dolari pe zi sau pe mai putin.Asta inseamna cumva ca produsul tau va fi chinezesc?
Neam dat dreacu de tot daca am ajuns sa gandim in halu asta smuls laughing