| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre trupa de muzica The Beatles?
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Beatles

Ei nu puteau sa citeasca partituri.

"Paul McCartney admits he and the Beatles can’t read or write music"

https://globalnews.ca/news/4503916/paul-mccartney-cant-r ead-music/

Unul dintre membri a spus la un moment dat ca trupa a devenit "mai populara decat Iisus".

"More popular than Jesus"

https://en.wikipedia.org/wiki/More_popular_than_Jesus

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere să am?
E muzica generației mele iar nu,
Șa la ala, lala lala,
Șa la la la hi.
Și rap, trap, adică fără note, fără nimic muzical, mai rău ca maimuțele.

| Celcestietot a răspuns:

O trupa care a functionat chiar cu noroc, pe langa calitatile membrilor, in rest, cam exagerata la faza cu religia happy.

| Ineys a răspuns:

Nu trebuie sa citesti partituri ca sa canti. E incontestabil faptul ca au fost talentati, si ca au avut succes, dar din nou, teoria muzicala nu are legatura cu asta. Sunt multe trupe si au fost si o sa tot fie care nu stiu teorie muzicala sau sa citeasca partituri, pentru ca nu ai nevoie de asta pentru melodii simple ( ca cele de la Beatles ). Sa fim sinceri, au avut succes dar nu au cantat Paganini sau Mozart. Complexitatea cantecelor nu e chiar asa mare.

| Michaeel a răspuns:

Sunt mare fan.Ma gandeam sa pun aceasta intrebare de ceva timp.Da, John Lennon nu a fost un sfant, si putin conteaza ca nu stiau sa citeasca partituri, oamenii aceia puteau scrie si compune muzica ca nimeni altcineva. Aveau talent adevarat, aia da muzica nu prostiile de astazi.Preferatul meu dintre cei 4 membri as zice ca e George Harrison, deoarece mi se pare ca era cel mai agreabil si inteligent(nu doresc sa fac comparatie, din moment ce toti 4 erau absolut fantastici).