| andreidin a întrebat:

Ce parere aveti merita sa ajungi subofiter in armata romana salariu bun,admitere usora,serviciu usor, voi ce spuneti?

7 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca nu îți place in libertate, tu alegi.

| Celcestietot a răspuns:

In cazul unui conflic interstatal ai putea fi implicat, tu decizi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce parere aveti merita sa ajungi subofiter in armata romana
salariu bun = așa și așa
admitere usora, = nu
serviciu usor, = nu
plus = dacă te repartizează la Scăieții din Vale, acolo stai.
Dacă ți se dă alarmă la ora 02, 00 noaptea, te scoli. te echipezi și te duci.
Ești obligat să îl educi și să îl conduci pe soldatul Căptușeală, care e pe jumătate tâmpit, dar care s-a angajat ca și tine, crezând că totul este ușor în armată.
Dacă șeful face albie de porci cu tine, că așa are el chef. poți să ieși la raport la geenral, când vine în inspecție, dar până la Dumnezeu, te mănâncă sfinții.
Dar ce nu faci tu pentru patria ta, mai ales dacă o iubești tare de tot.

| andreidin explică (pentru sadrian46):

Admiterea nu e grea ...ai 2km in 9 45 si o proba scrisa de se intra usor.

| andreidin explică (pentru TamplaruAnisoara):

Care libertate ti se fura faptul ca poti fi sunat la orice?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru andreidin):

Cum să nu fie grea, eu fac 2 km în 9 ore și 45 de minute.
Și unde mai pui că acolo accidentele de muncă se lasă uneori cu deces. De aceea primele două reguli din regulamentul soldatului sunt,
1. Să te orientezi.
2. Cum te păstrezi, așa te ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru andreidin):

Libertatea de a face politică, afaceri și să te drăgălești cu spioanele, că ți-o taie fără somație.