| Verdealbastrui a întrebat:

Ce patesc daca am inghitit par de pisica?

Răspuns Câştigător
| PinkPanter a răspuns:

Părul de pisică sau de câine poate produce chistul hidatic localizat în ficat sau plămâni, conform culturii populare. Numai că specialiştii au altă părere despre acest chist.

Chistul hidatic este produs de larva unui parazit care trăieşte în intestinele câinelui şi nu pe firul de păr al acestui patruped. De asemenea, nici părul de pisică nu este un mediu de viaţă bun pentru parazitul care produce chistul hidatic. Felinele se contaminează cu o specie a acestui parazit care se transmite doar la şoarece, nicidecum la om.

2 răspunsuri:
| Andrada003 a răspuns:

Stai calma! Nu ti se va intampla nimic.

| AdeeMaria a răspuns:

Stai linistita laughing
Si eu am inghitit par de pisica fara sa vreau si nu am patit nimic... rolling on the floor inca traiesc big hug
Depinde na, daca ai inghitit in ''exces'' [mult, peste 3 fire] nu e foarte bine x_x
vot?batting eyelashes